test- monitor dotykowy i2272pwhut AOC

Test monitora dotykowego AOC i2272PWHUT

Plusy:
+ duża ilość złączy
+ responsywny
+ świetnie oddaje kolory
+ mikrofon i kamera
+ uniwersalny

Minusy:
- głośniki umieszczone z tyłu
- błyszcząca obudowa
- pobiera sporo prądu
- mocno odbija otoczenie


Ekrany dotykowe to w szczególności domena smartfonów i tabletów. Rzadko jest tak, iż takowy montuje się do monitora. Oczywiście, na rynku jest już trochę modeli, które posiadają ten element, ale jak na razie sytuacja na rynku nie uległa większej zmianie. Czy sprzęt AOC ma szanse wpłynąć na ten stan rzeczy?

Odpowiedź nie jest prosta. Z jednej strony, dzieło które dostałem do testów daje sporo nowych możliwości, ale z drugiej przy jego konstrukcji popełniono pewne błędy psujące ogólny efekt. Zacznę jednak od początku.

2014-07-11 08.44.29

i2272PWHUT to monitor dotykowy, mający 10 punktowy ekran IPS o przekątnej 21,5 cali. Całość została wykonana z średniej jakości plastiku, który jest w kolorze czarny, na którym widać każdą smugę, kurz czy zwykły odcisk palca. Konstrukcja jest dość ciężka i posiada małe możliwości regulacji wysokości i obrotu. Z tyłu znajdziemy masę złączy w tym:

– 2x HDMI
– 3x USB 3.o (jedno jest micro-USB)
– 2x USB 2.0
– Audio In & Out (mini-jack)
– D-Sub

Oprócz tego, zaimplementowano tutaj kamerę wideo, mikrofon i obsługę MHL, która pozwala na bezpośrednie wyświetlanie treści pochodzących z smartfonu (Android). AOC i2272PWHUT wyświetla obraz w rozdzielczości 1920×1080 przy odświeżaniu 60Hz. Tyle, jeżeli chodzi o specyfikację.

2014-07-11 08.46.21

Po podłączeniu urządzenia do komputera z Windows 8.1 na pokładzie, rozpoczyna się pobieranie odpowiednich sterowników. Nie trzeba ich szukać na płycie, czy w internecie. Od razu system je dobiera i możemy pracować. Obsługa jest bardzo prosta i przyjemna. Dopiero teraz człowiek zdaje sobie sprawę, jak wygodne są kafelki, jeżeli da się je przesuwać, uruchamiać i tak dalej, za sprawą dotykania powierzchni monitora. Opóźnienia są na tyle minimalne, iż nie skupiając się na nich, są wręcz nie do wykrycia. Szkoda tylko, że każdy nasz ruch zostaje zapisany w postaci smugi, co niezbyt mi odpowiada, lecz chyba nie da się tego po prostu uniknąć. Większym problemem jest odbijające się otoczenie. Dawno już nie widziałem tego efektu, co zresztą było zmorą starych i dużych CRT. W dobie płaskich wyświetlaczy, które praktycznie nic nie obijają, taki ruch ze strony producenta jest bardzo nietrafiony, przez co nie da się działać komfortowo na tym urządzeniu.

Nie można jednak zarzucić, iż AOC i2272PWHUT przez ten mankament to nieprzystępny sprzęt. Dzieło z serii My Touch Display świetnie odwzorowuje kolory, za sprawą matrycy IPS, co powinni docenić nie tylko graficy, ale także i zwykli użytkownicy, którzy oglądając film, będą mogli cieszyć się pięknymi i dobrze nasyconymi barwami. Dorzućmy do tego głośniki, które nie są może najwyższych lotów, ale do małych nocnych maratonów wideo powinny wystarczyć. Byłoby by lepiej, gdyby producent umieścił je z przodu, a nie z tyłu monitora, gdyż w ten sposób dźwięk jest mniej słyszalny i trzeba zwiększyć moc, a wtedy mogą pojawić się już jakieś szumy. Zależy jeszcze, jak daleko znajduje się użytkownik, gdyż będąc oddalonym na około dwa metry nie powinno być problemów.

2014-07-11 08.45.18

Jeżeli lubicie korzystać z aplikacji Skype, lub innego komunikatora wideo, to dzięki testowanemu sprzętowi nie musicie się martwic o kamerkę i mikrofon. Podzespoły te są na wyposażeniu monitora i spełniają swoją rolę. Sam obraz jest w trzydziestu klatkach, co w zupełności wystarcza do prowadzenia rozmów. Jeżeli nie chcecie słuchać odbiorcy na głośnikach, to zawsze można podpiąć słuchawki, gdyż w AOC i2272PWHUT także i na nie znalazło się miejsce.

Od pewnego czasu, niektóre gry obsługują ekrany dotykowe. Na razie mistrzem jest piąta odsłona Civilization. To tak, jakby odkryć ten tytuł na nowo, gdyż obsługiwanie interfejsu za sprawą palca jest bardzo wygodne i intuicyjne. Nawet nie sądziłem, iż zespół w postaci myszki i klawiatury da mniej przyjemności, niżeli zabawa poprzez ekran dotykowy, a jednak tak się stało. Szkoda, iż nie posiadam więcej tytułów, które obsługują tę technologię. Mam za to nadzieje, iż w przyszłości, twórcy będą na tyle wyrozumiali, iż taką opcję dodadzą do swoich produkcji, bo to naprawdę daje dużo przyjemności. Jeżeli jestem już przy grach, to muszę wspomnieć o czasie reakcji matrycy. Monitor balansuje pomiędzy 5 a 10ms, co uważam, za wystarczający wynik, tym bardziej, iż nie jest to sprzęt dedykowany dla graczy. Może i fani szybkich strzelanin nie będą jacyś zachwyceni, ale cała reszta już tak.

Miłym ukłonem ze strony producenta było wyposażenie testowanego monitora w funkcję szybkiego ładowania. Dzięki czemu podpinając jakiś sprzęt za pomocą kabla USB, można błyskawicznie zmienić stan baterii na 100%. Oprócz tego, nie można zapominać i technologii MHL, dzięki której obraz z smartfonu jest wyświetlany na AOC i2272PWHUT. Niby to samo da się zrobić poprzez HDMI, ale wtedy nie da się ładować jednocześnie naszego telefonu lub tabletu.

2014-07-11 08.45.51

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 3/5
Wykonanie: 3/5
Obraz: 5/5
Stosunek ceny do jakości: 4/5
Ogólnie: 4/5

PODSUMOWANIE:

Produkt AOC to całkiem ciekawe rozwiązanie, które ma szanse przebić się na rynku, gdy tylko jego cena spadnie poniżej 1000zł. Obecnie mało kto wydaje tyle na monitor, nie licząc fachowców. Ciężko mu zarzucić jakieś rażące błędy, aczkolwiek to odbijanie się otoczenia jest trochę uciążliwe. Nie mniej jednak, jest to sprzęt wart polecenia i waszej uwagi, tym bardziej, jeżeli interesujecie się urządzeniem dotykowym z sporą liczbą rozszerzeń.

Komentarze