Monitor AOC AG271QG

Monitor AOC AG271QG – test

Plusy:
+ Wygląd
+ Jakość obrazu
+ Aluminiowe elmenty
+ Duże zagęszczenie PPI
+ Nvidia G-Sync
+ uchwyt na słuchawki

Minusy:
- Monitor posiada 144hz zamiast deklarowanych 165hz
- Szybko rysująca się podstawka monitora


Monitor AOC AG271QG to gamingowa propozycja od AOC – producenta z rodziny produktów Philipsa. Czy Monitor miał mnie czym zaskoczyć i czy ma szanse wzbić się na podium? A może to kolejny niewypał jakimi ostatnio jesteśmy zasypywani. O tym już niżej.

Monitor AOC AG271QG

AG271QG to model monitora dla graczy z wyższej półki cenowej. Czy w wraz z ceną idzie w parze jakość obrazu, wykonanie i funkcjonalność? Często tak jest, że nie ale w tym przypadku zdecydowanie mogę powiedzieć, że tak. Monitor AG271QG bardzo miło mnie zaskoczył nie tylko ze względu na swój unikatowy wygląd ale także za jakość obrazu jaką oferuje. Niestety znalazłem w nim też wady i niemiłe zagrania od specjalistów z działu PR.

Monitor AOC AG271QG

aoc-ag271qg-3

AOC AG271QG to 27-calowy monitor z matrycą IPS z technologią NVIDIA G-SYNC, błyskawicznym odświeżaniem 165 Hz i unikalną ergonomiczną podstawą do intensywnego grania. NVIDIA G-Sync i bardzo wysoka częstotliwość odświeżania 165 Hz eliminują zrywanie i pomijanie klatek, gwarantując niezwykle płynną akcję. Matryca IPS o rozdzielczości QHD (2560 x 1440) zapewnia doskonałą ostrość i bardzo szerokie kąty oglądania, dzięki czemu wszystko pozostaje w idealnej jakości niezależnie od kątów z jakich patrzymy na obraz. Rozdzielczość QHD wystarczyła mi w zupełności i dowiodła mi, że 4k to jeszcze za dużo jak na dzisiejsze czasy. Oczywiście wszyscy lubimy mieć więcej ale zdecydowanie wolę by producent poświęcił czas na jakość obrazu niż na jego rozdzielczość i tak jest w tym przypadku.

aoc-ag271qg-5

aoc-ag271qg-6

Inna sprawa ma się do 165 Hz, o których piszę producent. Niestety monitor AOC AG271QG posiada matrycę z 144Hz, którą możemy podkręcić w ustawienia do oferowanych 165 Hz! Ahhh jaka plama od strony producenta zaczynając od niedokładnego poinformowania kupca. Oczywiście 144Hz działają doskonale i w połączeniu z Nvidia G-Sync działa wszystko bardziej niż doskonale. Inaczej już jest gdy podkręcimy w ustawieniach wartość do 165 Hz. Obraz zaczął mi się lekko rozmywać i miałem wrażenie jakby monitor postawił odświeżanie nad jakość wyświetlanego obrazu. Dziwnym trafem także przestawało działać mi połączenie G-Sync. Nie ładne zagranie od producenta, gdyż jesteśmy wręcz zalewani zewsząd informacjami, że matryca monitora MA 165Hz – a ich niema.

aoc-ag271qg-7

aoc-ag271qg-7

Poza tym monitor jest także zaopatrzony w funkcję Flicker-Free, która ogranicza zmęczenie oczu i znużenie – działa ona perfekcyjnie a efekt jest widoczny już przy pierwszej godzinie pracy przy monitorze, gdzie przy innym monitorze musiałem sobie robić odpowiednią przerwę. AOC AG271QG posiada hub USB 3.0 oraz porty na słuchawki oraz mikrofon. Wejście obrazu doprowadzimy za pomocą wejść HDMI oraz Displayport. Do monitora dostajemy komplet kabli co jest plusem gdyż w ostatnim czasie producenci mocno oszczędzają w dołączane okablowanie do monitora.

aoc-ag271qg-9

aoc-ag271qg-10

AOC AG271QG to bez wątpienia produkt godny każdego wymagającego gracza chcącego mieć na swoim biurku monitor przykuwający uwagę każdej osoby w naszym pokoju. Monitor jest bardzo dobrze wykonany z plastikowych oraz aluminiowych elementów, które dodają duszy całości. Wykorzystana kolorystyka przeplatających się barw czarno czerwonych elementów jest wręcz perfekcyjnie dobrana i sprawia, że uwalnia w nas duszę wojownika. Odważna stylistyka obejmuje pomysłowe dodatki idealne dla graczy, jak wysuwany uchwyt do słuchawek i łatwo regulowana ergonomiczna podstawa. Dzięki tak wykonanej podstawie, monitor zabiera nam prawie zerowe miejsce na biurku. Świetna podstawa daje nam także możliwość sterowania wysokością, pochyleniem pionowym i poziomym oraz samą wysokością matrycy. Wszystko jest tak idealnie dopasowane, że wszystkie te ustawienia jesteśmy w stanie wykonać jedną ręką, bez większego wysiłku.

aoc-ag271qg-11

aoc-ag271qg-12

Jak się ma to wszystko do jakości obrazu? Monitor wyświetla obraz czysty i ostry jak żyleta! Nie ma co ukrywać, że tu producent włożył duszę swojego produktu i już po pierwszym uruchomieniu bez konfiguracji parametrów czujemy, że jest to strzał w dziesiątkę. Matryca IPS wyświetla idealnie odwzorowane kolory i bardzo głęboką czerń. Matryca posiada 109 PPI oraz 42 PPCM – takie zagęszczenie pikseli daje nam obraz przy rozdzielczości QHD zadowalający każdego wymagającego użytkownika. W ostatnim czasie szukałem i przekładałem po pułkach wiele monitorów gamingowych z nadzieją znalezienia odpowiedniego dla mnie. Około 90% monitorów chwalących się obrazem, ze względów na małe PPI odpadało w moich poszukiwaniach. AOC pod tym względem jest na pierwszym miejscu mojej listy zakupowej w najbliższym czasie. Chodź trudno oczywiście opisać w słowach wyświetlany obraz to znając mnie, na pewno wiecie, że bez trudu napisałbym że jest źle – a tak nie jest. Produkt jest genialny, szkoda tylko że swoje kosztuje bo przyjdzie nam wydać ponad 3000 zł za niego – ale wiem, że warto.

Dane techniczne

Ogólne

Linia monitorów AOC Gaming
Wielkość monitora 27 Inch
Format ekranu 16:9
Jasność 350 cd/m2 (type)
Współczynnik kontrastu 1000:1
Współczynnik kontrastu dynamicznego 50M:1
Kąt widzenia 178/178
Czas odpowiedzi 4 ms
Rozdzielczość maksymalna 2560×1440@165Hz

Złącza

D-Sub
DVI
HDMI
Wejście Display Port
FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4.5/5
Wykonanie: 4/5
Funkcje: 5/5
Stosunek ceny do jakości: 4/5
Ogólnie: 4/5

PODSUMOWANIE:

Monitor AOC AG271QG to bez wątpienia pozycja dla wymagających graczy. Mimo małego przekłamania z dostępnymi Hz w matrycy to uważam, że jest to monitor, który warto wydać każdą złotówkę. Oraz jest czysty i bardzo ostry a sam wygląd robi wrażenia na każdym gościu w naszym pokoju. Cena monitora nie jest co prawda mała ale w porównaniu do podobnych produktów u konkurencji znacząco niższa. Zdecydowanie polecam!

"Stay a while, and listen" - Deckard Cain

Komentarze