aoc

Test monitora AOC G2460VQ6

Plusy:
+ względnie niska cena
+ jakość obrazu
+ wykonanie
+ stosunkowo dobre wbudowane głośniki
+ przejrzyste OSD
+ niski czas reakcji
+ zastosowane technologie

Minusy:
- brak USB
- brak możliwości swobodnego zmieniania ustawienia ekranu.
- niezbyt stabilna podstawka


Praktycznie każda firma wypuściła po kilka modeli wspierających AMD free-sync oraz nVidia G-Sync. W znacznej większości monitory te są z wyższej półki, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Tutaj jednak z pomocą przychodzi AOC G2460VQ6, kosztujący na naszym rynku około 700zł. Jest to 24-calowy model FullHD. Czy tak tania konstrukcja może konkurować z innymi monitorami gamingowymi?

Pierwsze wrażenia

Monitor przyjechał do mnie zapakowany w zwykłe kartonowe pudło. Był stosunkowo dobrze chroniony przed uszkodzeniami, niestety, styropian nie pokrywał całej powierzchni matrycy co zwiększało prawdopodobieństwo zarysowania. Mój egzemplarz na szczęście dotarł w stanie idealnym. W kartonie znajdziemy sporo kabli: Display Port, HDMI, DVI-I, minijack-minijack oraz kabel zasilający. Wewnątrz również znajdują się płytki ze sterownikami. Pierwszym elementem monitora, który nie przypadł mi do gustu jest jego nóżka, plastikowa, jak cała obudowa, oparta jedynie na czterech piankowych nóżkach. Nie zapewniają one dobre stabilności na drewnie oraz metalu.

AOC (1 of 8)

Wykonanie

Wykonanie monitora jest bardzo dobre. Większość konstrukcji jest w kolorze czarnym, za wyjątkiem wąskiego czerwonego paska na dolnej ramce. Zabieg ten w zamyśle powinien podkreślać gamingowe przeznaczenie sprzętu, jednak ja bym wolał by całość pozostała czarna. Owy czerwony pasek bardzo łatwo się palcuje, oraz nie jest wykonany z taką samą precyzją jak reszta monitora. Menu OSD jest w pełni spolszczone, więc nikt nie powinien mieć problemu w odnalezieniu się w nim. Fizyczne przyciski to był strzał w dziesiątkę, dzięki nim bawienie się ustawieniami, jest bardzo wygodne. Warto również wspomnieć, że AOC dostarczyło nam również oprogramowanie do kontroli nad monitorem z poziomu Windowsa.

AOC (3 of 8)

W tej konstrukcji bardzo zabrakło mi wejść USB, niestety, producent nie przemyślał by umieścić choć dwa wejścia na boku monitora. Według mnie to duży brak, ale to zależy od użytkownika. Pozostają jeszcze wbudowane głośniki. Ich jakość jest dobra, nie powala, ale dźwięk jest czysty i dosyć głośny, jednak kto w obecnych czasach gra na głośnikach z monitora?

Jakość Obrazu

Jako nałogowy można by rzec gracz, przez większość czasu na tym monitorze grałem. Wybrałem kilka tytułów testowych, które idealnie współgrały z kartą graficzną Radeon R9 380X, którą dostałem w komplecie do AOC. Warto wspomnieć, że ta konstrukcja wyposażona jest w technologię AMD freesync! Dzięki temu nawet w najbardziej dynamicznych tytułach nie doświadczymy smużenia. Mimo tego, że ten model wyposażony jest w matryce TN, jakość obrazu jest dobra, wszystkie filmy i gry wyglądały w na nim świetnie. Czerń była faktycznie czarna!

AOC (5 of 8)

Do prac biurowych i zastosowań profesjonalnych AOC G2460VQ6 się nadaje. Nie mogę powiedzieć, niestety, więcej. Oddanie kolorów pozostawia wiele do życzenia, a obszar roboczy jest dla mnie zbyt mały. Nawet do samego grania 24-calowa konstrukcja mi nie wystarcza. Przyzwyczajony do znacznie większych monitorów początkowo miałem problemy z przyzwyczajeniem się do nagłego ograniczenia obszaru roboczego. Jednak po trudnych pierwszych dwóch dniach, 24″ udało mi się przyzwyczaić.

AOC (4 of 8)

Technologie

Warto wspomnieć o wcześniej wspomnianej funkcji AMD freesync. Dzięki niej tytuły takie jak Wiedźmin 3 czy najnowszy Battlefront wyglądały olśniewająco, lepiej nawet niż na monitorach 144 Hz.Wyjątkowa płynność i przejrzystość obrazu najlepiej pokazuje klasę tego ekranu. te tytuły mogłem grać, oraz testować technologię AMD dzięki karcie graficznej od Sapphire Nitro R9 390.  Dodatkowo monitor posiada specjalną opcję pozwalającą na zwiększenie kontrastu oraz jasności ekranu. Przydatne jest to w ciemnych lokacjach, oraz gdy chcemy zauważyć jak najwięcej szczegółów na monitorze. W AOC jest również wiele innych udogodnień takich jak: Techologia AOC Anti blue light – która blokuje niebieskie szkodliwe promieniowanie, zostawiając barwę ekranu bez zmian, czy zaimplementowana przez producenta technologia niemigotania, która faktycznie zmniejsza poziom zmęczenia oczu podczas korzystania z tego monitora. Minusem jest znaczna zmiana kolorów gdy patrzymy na wyświetlacz pod kątem. Jednak jest to bardzo powszechne w matrycach TN.

AOC (7 of 8)

AOC (2 of 8) AOC (6 of 8)

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4,5/5
Wykonanie 5/5
Obraz: 4,5/5
Stosunek ceny do jakości: 5/5
Ogólnie: 4,5/5

PODSUMOWANIE:

Jeden z najlepszych, jak nie najlepszy monitor dla graczy na takiej półce cenowej. Za około 700zł dostajemy 24 calową konstrukcję z bardzo dobrą jakością obrazu, przystępnym ODT oraz technologią AMD freesync! Tak jak wcześniej wspomniałem 24 cale i jedynie FullHD jest to dla mnie trochę zbyt mało. Jednak z drugiej strony jeśli zestawimy to z ceną wynoszącą około 700zł, to na tej półce cenowej, trudno szukać konkurenta dla AOC. Oczywiście monitor nie jest pozbawiony wad, chociażby podpórka, która nie była bardzo łatwa to rozbujania, czy przesunięcia. Boli też brak możliwości ustawienia ekranu w każdej płaszczyźnie, możemy jedynie odchylić go delikatnie do tyłu.

Komentarze