Plusy:
-dobra jakość obrazu
-dobra jakość dźwięku
-bardzo estetyczny wygląd
-wszystko w jednym urządzeniu
Minusy:
-System Windows 8, zamiast Windows 8.1
-wysoka cena, jak na zastosowane podzespoły
Sony jest firmą od lat zajmującą się produkcją różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Znają ją chyba wszyscy, nawet ci, którzy mają bardzo mgliste pojęcie o elektronice. Produkowane przez nich sprzęty to miedzy innymi: odtwarzacze cyfrowe, wieże audio, słuchawki, kamery wideo, magnetowidy, telewizory kineskopowe i ciekłokrystaliczne, monitory, nośniki audio i video, aparaty fotograficzne i telefony komórkowe. Oprócz tego w ofercie znajdziemy również sprzęt komputerowy: konsole do gier, komputery przenośne i stacjonarne, a teraz również komputery All in One.
Jedną z flagowych serii produktów Sony są urządzenia określane wspólną nazwą VAIO. Kojarzą się one przede wszystkim z linią laptopów, ale pod tym logiem znajdziemy również komputery All in One. Ja miałam okazję przetestować model All in One Vaio Seria L SVL 2413L1EB.
Podzespoły Sony Vaio Seria L są zamknięte w monitorze o wymiarach 172x411x588 (mm) i przekątnej 24 cale (61 cm). Ekran urządzenia jest panoramiczny 16:9, podświetlany w technologii LED (diodowa), w Full HD i ma rozdzielczość 1920 x 1080. Dla tych, do których cyfry nie trafiają dodam, że wyświetlacz zbudowany jest w podobnej technologii, jak telewizory Sony Bravia. Ponadto urządzenie posiada czuły ekran dotykowy obsługujący gesty multi-touch, czyli po prostu możliwość obsługi więcej niż dwoma palcami. Według mnie jest to w zasadzie „dodatkowy bajer”, jeśli chodzi o urządzenia, z których przyjemnie korzysta się w pewnej odległości, ale z doświadczenia wiem, że innym domownikom strasznie się on podoba.
Jedną z istotnych kwestii, jakim należy się bliżej przyjrzeć, jeśli chodzi o komputery, są gniazda wejścia/wyjścia. W All in One Vaio Seria L SVL 2413L1EB mamy dwie lokalizacje, w których się one znajdują – lewy bok urządzenia oraz jego tylny panel. W testowanym przeze mnie modelu gniazda to:
– Porty USB x 6 w tym 3x USB 3.0
– Gniazdo mikrofonu Stereo, mini jack x 1
– Gniazdo mikrofonu Stereo, mini jack x 1
– Gniazdo na karty SD
– Ethernet
– Gniazdo zasilania
– 4-stykowe i.LINK
– Gniazda Memory Stick – Połączone Memory Stick Duo / SD x1 (bez możliwości równoczesnego użycia)
-Wejście HDMI
-Wyjście HDMI
Jak w przypadku większości komputerów All in One, również sprzęt Sony posiada w zestawie klawiaturę i mysz. Niestety, mysz nie została mi dostarczona, przez co nie mogę jej oceniać. Jeśli zaś chodzi o klawiaturę, trzeba przyznać, że mi się spodobała. Cienka, a jednocześnie masywna, w zasadzie bezszelestna, oczywiście bezprzewodowa, zasilana zaledwie jedną baterią AAA, a co najważniejsze posiadająca możliwości wyłączenia, kiedy nie korzystamy z urządzenia. Ponadto All in One Vaio Seria L SVL 2413L1EB został wyposażony w napęd optyczny typu Blu-ray.
Kolejno należałoby przyjrzeć się podzespołom zamontowanym w urządzeniu. W środku maszyny kryją się zamieszczone w poniższej tabelce podzespoły:
Nie są to może najmocniejsze możliwe podzespoły, jakie widziałabym w komputerze typu All in One, ale trzeba przyznać, że nie są one też słabe. Najlepiej jednak wszelkie układy testować poprzez uruchomienie różnego rodzaju benchmarków, aplikacji i gier. Jak w takim teście wypada All in One Vaio Seria L SVL 2413L1EB?
W zakresie benchmarków do testów zostały przeze mnie wybrane: 3DMark 06, Unigine Heaven, Unigine Valley, Unigine Tropics, czyli mój standardowy zestaw. Wyniki testów znajdziecie w poniższej tabeli:
Gry wybrane przeze mnie do testów to: Batman: Arkham City, StarCraft 2, DOTA 2, Metro Last Light. Wyniki testów w tabeli poniżej:
Jeżeli cyfry nie bardzo do was trafiają to powiem, że korzystanie z All in One Vaio Seria L SVL 2413L1EB jest w miarę przyjemne. Oczywiście system Windows 8, który jest zaimplementowany w sprzęcie ma swoje wady, jednak po doinstalowaniu Windows 8.1 komputer nie sprawia już większych problemów. W grach można było odczuć drobne spadki ilości klatek, nie były one jednak na tyle znaczące, aby uniemożliwiały rozgrywkę. Na pewno na urządzeniu Sony nie wszystkie tytuły da się uruchomić w maksymalnych ustawieniach, ale chwilami warto z nich zrezygnować na rzecz płynności, szczególnie jeżeli chodzi o rozgrywki sieciowe. Ponadto sprzęt idealnie nadaje się do oglądania filmów. Duży plus można też dać za dźwięk, który jest dobrej jakości. S-Force Front Surround 3D tworzy realistyczny dźwięk dzięki dwóm głośnikom typu bass-reflex. Wzmacniacz S-Master w Vaio serii L gwarantuje dźwięk o naprawdę dużej mocy. Zdecydowanie jednak Sony AiO Vaio jest sprzętem różnorakiego zastosowania i mimo, że delikatnie traci jeśli chodzi o gry, to jest idealny jako sprzęt do oglądania filmów. Jako ciekawostkę podam, że tym razem postanowiłam też sprawdzić pewien bardzo stary tytuł Sierry i bez większego problemu został on odtworzony w rozmiarach 4:3.
Ostatnim aspektem, jaki należy rozpatrzeć jest cena. Niestety nie mogę tu napisać chyba nic pozytywnego. Koszt All in One Vaio Seria L SVL 2413L1EB to 6300 zł. Jak na zastosowane podzespoły jest to sporo. Można oczywiście brać pod uwagę to, że mamy do czynienia z stosunkowo nową technologią jaką są urządzenia All in One oraz dobrą jakość obrazu i dźwięku, ale i tak wyraźnie płacimy za markę Sony. Znajdą się zapewne tacy, którzy chętnie wydadzą kilka dodatkowych złotych, żeby posiadać urządzenie renomowanej firmy Sony, ale według mnie z tymi podzespołami cena nie powinna przekraczać 5500 zł.
Wygląd: 5/5
Wykonanie: 4,5/5
Dźwięk: 5/5
Funkcje: 4/5
Stosunek ceny do jakości: 3/5
Ogólnie: 4.5/5
PODSUMOWANIE:
All in One Vaio Seria L SVL 2413L1EB to urządzenie, które można spokojnie polecić tym, którzy lubią mieć sprzęt dobrych firm. Z powodzeniem nadaje się do grania, jak również swobodnie można nim zastąpić TV. Ponadto zapewne przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenią sobie jakość obrazu i dźwięku. Lekko odstraszająca może być cena, ale estetyka sprzętu sony na pewno zrekompensuje te drobną wadę. All in One Vaio Seria L SVL 2413L1EB nie jest typowym sprzętem do grania, a multimedialnym centrum rozrywki i cała jej specyfikacja idzie w tym kierunku.