Szacuje się, iż w Polsce jest już ponad 13 milionów graczy gier komputerowych, a rynek gier i sprzętu komputerowego z roku na rok odnotowuje kolejne wzrosty, znacznie przewyższające prognozy branżowych ekspertów. Granie online z ludźmi z całego świata przebiega dziś na tak wysokim poziomie technicznym, że nawet drobne elementy mogą mieć wpływ na jakość gry. Dlatego zanim zasiądziemy do gry upewnijmy się, że przynajmniej we własnej sieci wykonaliśmy wszystkie niezbędne działania, aby zapewnić sobie maksimum przyjemności podczas grania.
W Polsce zdecydowaną większość graczy stanowią użytkownicy pecetów i laptopów, którzy właśnie na tych urządzeniach grają zarówno w gry dedykowane PC oraz gry online (MMO). Drugą grupę graczy stanowią właściciele konsol, a trzecią – bardzo szybko rosnąca grupa graczy mobilnych. Choć udział gier online (MMO) stale rośnie, dużą barierę w jego rozwoju stanowią wciąż niskie parametry łączy internetowych oraz wysokie wartości ping. Pomimo, iż operatorzy telekomunikacyjni stale poprawiają jakość swoich połączeń, w tym momencie pole do popisu mają także producenci urządzeń sieciowych: routerów, wzmacniaczy sieci czy adapterów powerline, które mogą wspomóc graczy zapewniając im stabilne i szybkie połączenie, nadawanie priorytetów łącza, niskie pingi oraz brak lagów. Zbyt wysoka wartość ping, niestabilne lub przeciążone połączenie prowadzą bowiem do pogorszenia wrażeń podczas gry a gracze, których połączenie jest słabe, potrzebują więcej czasu na przesłanie i odbiór ważnych pakietów danych. Na co zatem należy zwrócić uwagę?
Po pierwsze: dobierz sprzęt sieciowy do swoich potrzeb
Bardzo istotnym dla graczy jest właściwy dobór urządzeń sieciowych pod względem rodzaju wykorzystywanego połączenia z PC lub konsolą, na których prowadzą rozgrywki. W zależności od tego czy używamy połączenia kablowego, sieci Wi-Fi czy adapterów powerline, możemy bowiem uzyskiwać różne parametry dotyczące szybkości i jakości transferu. Firma AVM, niemiecki producent urządzeń sieciowych, przeprowadziła w maju 2015 w Niemczech, Holandii i Włoszech badanie, w którym udział wzięło prawie 13 000 graczy. Podobnie jak w Polsce, największy odsetek przebadanych osób gra na PC i laptopach, przede wszystkim wykorzystując łącze kablowe routera z komputerem lub połączenie powerline. Obecnie polscy gracze najczęściej korzystają z połączenia kablowego ponieważ technologia powerline nie jest u nas jeszcze tak bardzo popularna, jak na zachodzie. Tymczasem właśnie graczom adaptery powerline mogą się bardzo przydać, tym bardziej, że z jednej strony zapewniają stabilne i szybkie połączenie porównywalne do łącza kablowego, a z drugiej zwiększają mobilność graczy by mogli grać w różnych pomieszczeniach. W takich właśnie przypadkach grając w gry sieciowe na konsoli czy laptopie idealnym połączeniem do domowej sieci okazuje się adapter powerline. Nie wymaga on żadnej instalacji – po prostu jeden z adapterów wpina się do gniazdka elektrycznego blisko routera, a drugi do gniazdka przy konsoli i podłącza do niej przewodem LAN. To wszystko! A gracze mogą cieszyć się szybkim i stabilnym transferem, porównywalnym do parametrów łącza kablowego, a także mobilnością podobną do sieci WiFi. Dzięki temu grając online uzyskują niskie pingi i nie mają żadnych opóźnień w przesyłaniu pakietów. Najnowsze adaptery powerline uzyskują już bardzo wysokie prędkości, na przykład FRITZ!Powerline 1000E oferuje gigabitową prędkość transferu i w przeciwieństwie do innych adapterów, działa nie tylko w obrębie jednej fazy ale na dwóch fazach.
Po drugie: włącz dodatkowe funkcje domowego routera
Chociaż łącze kablowe czy powerline znacznie przewyższa pod względem stabilności, szybkości oraz bezpieczeństwa połączenie bezprzewodowe WLAN, to dzięki coraz szybszym routerom i ich dodatkowym funkcjom, osoby grające na tabletach, smartfonach czy wybierający tego typu połączenie na swoich konsolach, też mogą cieszyć się dużym komfortem gry. Coraz więcej routerów oferuje bowiem oprócz sieci WiFi działającej w standardzie N również standard AC, oferujący bardzo szybkie transfery. Dodatkowo niektóre routery, np. FRITZ!Box produkowane przez AVM, posiadają liczne funkcje, dzięki którym gracze mogą ustawić sobie najlepsze parametry do gry. Routery FRITZ!Box nie tylko pokazują sieci bezprzewodowe działające w naszym otoczeniu, ale zapewniają także wybór optymalnego kanału dla naszej sieci, wolnego od zakłóceń innych sieci WLAN. Dzięki temu, routery zapewniają szybsze i bardziej stabilne działanie sieci bezprzewodowej. Inną funkcją również bardzo przydatną graczom jest nadawanie priorytetów dla każdego urządzenia łączącego się z domową siecią. Za pomocą tych ustawień gracz podczas gry może ustawić swoje urządzenie (PC, laptop, konsolę, itp.) jako główne i nawet jeśli ktoś inny z domowników będzie chciał w tym czasie na przykład oglądać online film, pobierać pliki, itp., to i tak to wybrane urządzenie do gry będzie korzystało z najlepszej jakości połączenia i nic nie straci na szybkości transferu.
Czas na podsumowanie
Które zatem z opisanych rozwiązań – LAN, powerline czy WLAN – jest najlepszym wyborem dla gracza? Choć wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie połączenie LAN routera z komputerem czy konsolą, to czasem przysparza ono wielu kłopotów jeśli urządzenia te są od siebie znacznie oddalone (kucie ścian, ciągnięcie kabli, itp.). Dobrze zatem, że również producenci urządzeń sieciowych rozwijają swe urządzenia pod kątem wykorzystania ich przez wymagających graczy, a dzięki coraz szybszym routerom i ich dodatkowych funkcjom, czy nowym technologiom powerline – gracze mogą wybrać urządzenia najlepiej dostosowane do ich wymagań sprzętowych i rodzajów gier. Podczas najbliższych targów Poznań Game Arena (16-18.10.2015), na stoisku firmy AVM gracze będą mogli przetestować różne typy połączeń (WLAN, LAN oraz Powerline) i na własne oczy przekonać się, które z połączeń jest najlepiej dopasowane do ich potrzeb.