feat -philips

(Ultra)krótkie spojrzenie na projektory

Chęć posiadania własnego kina domowego staje się coraz bardziej powszechna wśród użytkowników. Aby oglądać filmy na wielkim ekranie nie potrzebujemy już drogich telewizorów, gdyż można zakupić projektor multimedialny.

Obecnie projektory służą nie tylko do wyświetlania filmów i prezentacji biznesowych. Stały się także odbiornikami telewizyjnymi. Swoje zastosowanie znajdują również w grach komputerowych.

Najważniejszą zaletą projektorów w porównaniu do telewizorów LCD jest wielkość wyświetlanego obrazu. Nie ponosząc dużych kosztów, kupując projektor do kina domowego, można wyświetlić na ekranie kilkukrotnie większy obraz niż telewizor. W wielu przypadkach problemem jest fakt, że urządzenie musi być odpowiednio oddalone od ekranu.

W tym wypadku idealnym rozwiązaniem są projektory typu short throw. Są one zaprojektowane do wyświetlania dużego obrazu, gdy projektor jest blisko ekranu lub ściany. Tego typu urządzenia sprawdzą się wszędzie tam, gdzie użytkownik chce zaprezentować duży obraz, a nie ma wiele miejsca na instalację projektora.

Wiele zależy również od zastosowanej w projektorze optyki i jej ogniskowej. Jest to tak zwany współczynnik projekcji (ang. throw ratio). Z definicji; stosunek odległości projektora do szerokości ekranu. Pozwala obliczyć jak duży obraz uzyskamy w określonej odległości od ekranu. Często podawany jest zakres tego współczynnika zależny od wielkości powiększenia.

Urządzenie o krótkiej ogniskowej może wyświetlić obraz o przekątnej kilkudziesięciu cali z odległości mniejszej niż metr, a modele o ultra-krótkiej ogniskowej wręcz z odległości kilkunastu centymetrów.

W przypadku projektora Philips Screeneo współczynnik projekcji wynosi 0,321:1. Ustawiając urządzenie w odległości 10 cm od ściany użytkownik uzyska obraz o przekątnej 50 cali (127 cm), a przesuwając go na odległość 44 cm – 100 cali (254 cm).

Dla porównania, poniżej zestawiono w jakiej odległości od ekranu należy ustawiać projektory danego typu.

Projektor edukacyjny Powyżej 1,2 m
Projektor Short-Throw Od 0,6 m
Projektor Ultra Short-Throw Od 10 cm

Aby samodzielnie obliczyć współczynnik projekcji należy znać następujące dane: odległość projektora od ekranu oraz szerokość wyświetlanego obrazu. Następnie trzeba podzielić odległość przez szerokość ekranu. Przykładowo: projektor, który znajduje się 60 cm od ekranu, tworzy obraz o rozmiarach 120 cm szerokości. Współczynnik projekcji zatem wynosi 0,5:1.

Projektory edukacyjne przeznaczone są do zastosowań w edukacji i biznesie. Ich współczynnik projekcji jest na tyle duży, że urządzenia muszą się znajdować co najmniej metr od ściany lub ekranu, na którym będzie wyświetlany obraz.

Natomiast urządzenia typu short throw są zaprojektowane, aby wyświetlać obraz w tradycyjnym i panoramicznym formacie z bardzo bliskiej odległości od ekranu. Swoje zastosowanie znajdą w domach i małych salach konferencyjnych.

Ostatni typ wymienionych projektorów to ultra short-throw. Należy do nich między innymi Philips Screeneo, który dzięki układowi luster może stać bardzo blisko powierzchni, na której wyświetlany będzie obraz. Ustawienie tego urządzenia niedaleko miejsca wyświetlania eliminuje zjawisko cieni osób zasłaniających ekran, na które pada smuga światła projektora. Screeneo swoje zastosowanie znajduje głównie jako projektor kina domowego.

Projektory mogą być zatem dobrą alternatywą dla telewizorów. Ważne jest, aby wybierając projektor dokładnie wiedzieć, jaki będzie jego cel i sposób wykorzystania.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Komentarze