test - iiyama prolite ge2488hs

Test monitora iiyama ProLite GE2488HS

Plusy:
+ design monitora
+ jakość obrazu
+ Overdrive
+ Flicker free + Blue light
+ D-Sub, DVI-D, HDMI
+ produkt dla graczy

Minusy:
- średnie kąty widzenia
- jakość głośników
- podatny na wstrząsy


Na obecną chwilę możemy swobodnie przebierać w ofertach sprzętu elektronicznego z różnymi parametrami. Jednak wybór dobrego monitora dla osoby, która lubi spędzać wolny czas z grami komputerowymi, nie jest taki łatwy. Zawsze pojawia się pytanie, czy można otrzymać przystępny produkt w dobrej cenie? Firma iiyama wprowadziła właśnie nowy model monitora na polski rynek, który jest dedykowany dla graczy. W tym przypadku, postaram się odpowiedzieć na powyższe pytanie, abyście mogli łatwiej podjąć decyzję o ewentualnym zakupie modelu GE2488HS.

Nie ukrywam faktu, że jako użytkownik modelu 22” ProLite E2208HDD oraz po przeprowadzeniu poprzedniego testu 24” ProLite E2483HS, byłem bardzo ciekawy efektu końcowego nowego urządzenia. Jestem doświadczonym graczem, który ma swoje wymagania, ponieważ używam monitora do komputera oraz do konsoli. Jednak wszystko po kolei, a zaczniemy od wypakowania monitora. Otóż w niedużym kartonowym pudle znajdziemy GE2488HS oraz niezbędne akcesoria, jak plastikowa podstawka, skrócona instrukcja użytkownika, przewód zasilający, DVI-D oraz audio. Całość elegancko zapakowana w folię oraz dodatkowo zabezpieczona styropianem. Złożenie monitora to dosłownie chwila, ponieważ wystarczy zastrzelić cztery uchwyty w podstawę z gumowymi stopkami i gotowe.

iiyama prolite ge2488hs - 01

Muszę przyznać szczerze, iż model GE2488HS zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie, kiedy ustawiłem sprzęt na biurku i przygotowałem do pracy. Prawda jest taka, że firma iiyama ma dość specyficzny design dla swoich monitorów, a wręcz prawie ujednolicony. Osobiście mi to nie przeszkadza, choć w modelu ProLite E2483HS bardzo irytowała mnie dolna ramka, która po prostu nie pasowała do koloru matowej czerni. Zaś w testowanym urządzeniu naprawiono ten błąd, co uważam za mocny plus.

iiyama prolite ge2488hs - 06

Co mnie zaskoczyło? Producent postanowił zamienić tradycyjne przyciski do ustawień na panel dotykowy, który znajduje się w prawym dolnym rogu obudowy. Zwróciłem na to uwagę dopiero wtedy, gdy chciałem zmienić nasycenie kolorów, kontrast oraz jasność. Domyślne ustawienia są wprost nie do przyjęcia, ponieważ oślepiają użytkownika.

iiyama prolite ge2488hs - 07

Główne menu ustawień jest przejrzyste i obsługuje dziewięć języków, w tym język polski, więc problemów z konfiguracją raczej nie będzie. Skoro już przy tym jesteśmy, to obowiązkowo należy wymienić, iż iiyama ProLite GE2488HS obsługuje następujące funkcje. Pierwszą z nich jest OverDrive, którą możemy włączyć w chwili kiedy gramy np. FPSa. Wyświetlanie szybkich grafik czasami może być nieostre, ale OverDrive całkowicie rozwiązuje ten problem. Następna rzecz, która zasługuje na uwagę to redukcja niebieskiego światła, czyli Flicker free + Blue light. Co nam to daje? Opcja pozwala zredukować niebieskie światło, które wpływa bardzo męcząco na nasz wzrok, kiedy spędzamy dużo czasu przy komputerze. W następnej kolejność mamy Advanced Contrast Ratio. Opcja pozwala na automatyczną regulację jasności obrazu i kontrastu w zależności od obecnie ustawionej jasności. Wyświetlany obraz będzie wyglądał lepiej, im większy będzie współczynnik kontrastu, co w efekcie końcowym przenosi się na komfort gry lub oglądania filmów. Pozostałe ustawienia w menu, to tak zwany standard: jasność, kontrast, nasycenie kolorów, tryb eco, ustawienia menu, regulacja obrazu oraz dźwięku itd.

iiyama prolite ge2488hs - 04   iiyama prolite ge2488hs - 05
W tylnej części obudowy znajduje się zintegrowany zasilacz, port HDMI, DVI, D-Sub oraz wyjście słuchawkowe. ProLite GE2488HS posiada także wbudowane głośniki stereo 2 x 1 W, których tak naprawdę się nie dopatrzymy w tylnym panelu. Choć głośniki w monitorze są wyłącznie dodatkiem, z którego proponuję korzystać tylko w ostateczności.

iiyama prolite ge2488hs - 03   iiyama prolite ge2488hs - 02

Nadeszła pora na kilka informacji technicznych, które mogą was z pewnością zainteresować. Monitor iiyama ProLite GE2488HS posiada podświetlenie  matrycy LED w Full HD 1080p o maksymalnej rozdzielczości fizycznej 1920 x 1080, przekątna ekranu 24” (61cm), odświeżanie matrycy 55 – 75 Hz. Dodatkowo producent podaje, iż czas reakcji matrycy wynosi 1ms, co powinno się przenieść na jakość wyświetlanego obrazu szczególnie w grach.

Tak jak w przypadku modelu ProLite E2483HS, obecnie testowany sprzęt waży 3,5 kg. W tej sytuacji mam identyczny problem jak poprzednio, każde delikatne zahaczenie o biurko powoduje zauważalny wstrząs. Teoretycznie jest to szczegół, ale praktycznie może bardzo irytować. Odnośnie maksymalnego pochylenia monitora, to sprawa wygląda w ten sposób: 20° w górę oraz 2° w dół.

iiyama prolite ge2488hs - 08

Jeśli chodzi o przeprowadzony test odwzorowania kolorów oraz gradientów, nie zaobserwowałem przekłamań w wyświetlanych kolorach ani zniekształceń obrazu. Tak jak już wcześniej wspomniałem, monitor został podłączony do komputera oraz do konsoli, więc postanowiłem spędzić trochę czasu przy Guild Wars 2, Diablo III, Eve Online, Resident Evil: Revelations, Resident Evil 6 oraz Battlefield 4. Test praktyczny także wypadł pomyślnie i to przy dwóch platformach. W końcu jest to urządzenie adresowane głównie do graczy, prawda? No cóż, nie ukrywam, ale chętnie bym zamienił ProLite E2208HDD na ProLite GE2488HS, bo różnica jest zdecydowana.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 5/5
Wykonanie: 4.5/5
Funkcje: 4/5
Stosunek ceny do jakości: 4.5/5
Ogólnie: 4.5/5

PODSUMOWANIE:

Monitor iiyama ProLite GE2488HS jest bardzo przystępnym urządzeniem dla graczy, które warto wziąć pod uwagę. Za kwotę 700 złotych otrzymujemy 24”, które śmiało można podłączyć pod komputer oraz konsolę PlayStation 3 lub Xboxa 360. Co nie oznacza, iż GE2488HS nie nadaje się do pracy. W dużym skrócie można powiedzieć, że otrzymujemy niezbędne funkcje monitorze, które pozwolą cieszyć się rozrywką na bardzo przyzwoitym poziomie. Rzecz jasna, jeśli ktoś stwierdzi, że to za mało, zawsze może sięgnąć po lepszy i droższy model z oferty producenta.

Komentarze