Plusy:
+ ciekawy design i kolorystyka
+ możliwość ustawienia bez podstawki
+ iMenu
+ przyzwoite kąty
+ świetny czas reakcji
+ kompaktowość
Minusy:
- brak wejścia DVI
- wyjątkowo chwiejny przy ustawieniu na podstawce
- umieszczenie przycisków może okazać się problematyczne
- tylko dwa wejścia: HDMI i D-Sub
Firma AOC, jeszcze jakiś czas temu słabo znana na terenie Polski, zdobywa nasz rynek szturmem. Kolejnym monitorem, który dane mi było przetestować był E2461Fwh. Pod wieloma względami specyficzny, ale skierowany głównie do graczy. Zapraszam do przeczytania testu.
AOC E2461Fwh został do mnie dostarczony w skromnym opakowaniu, które raczej sugerowało budżetową produkcję, niż pełnoprawny monitor dla graczy. Pierwszym zaskoczeniem było sprawne upakowanie wszystkich elementów w pudełku: przy jego rozmiarze wykorzystano tam niemal każdy możliwy zakątek. Panel prezentował się naprawdę ładnie po wypakowaniu i kolorystycznie pasuje do przyjętej ostatnio maniery czarno-czerwonych barw w sprzętach komputerowych. Moją uwagę zwróciła również grubość monitora. Według producenta wynosi ona 7,5 milimetra i faktycznie w praktyce ma on około 8 mm grubości.
Pierwszym zaskoczeniem była nóżka przy panelu. Okazało się bowiem, że nie jest konieczne mocowanie podstawki, a sam monitor można postawić bezpośrednio na stole. W tym celu wykorzystywana jest wspomniana już nóżka z tyłu oraz specjalne gumowe podstawki na ramce. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu monitor zachowuje się stabilnie i wygląda elegancko, potrafi również dobrze skomponować się z biurkiem i otoczeniem. Takiemu ustawieniu sprzyja również przeniesienie przycisków odpowiedzialnych za kontrolę monitora na jego tył: zamiast standardowego panelu na dole otrzymujemy wypukłe pięć punktów tuż przy prawej krawędzi. Co prawda użytkowanie wiąże się z pozostawianiem śladów bezpośrednio na matrycy – sam chwyt sprawia, że ręka automatycznie układa się na części wyświetlającej. Oczywiście nie zapomniano o oprogramowaniu iMenu, czyli praktycznie całą obsługą monitora można przeprowadzić przez GUI w systemie operacyjnym.
Dla bardziej wymagających i preferujących ustawienie monitora wyżej przygotowano również podstawkę. Tutaj jednak pojawia się problem. Pomimo solidnego montażu nóżka w połączeniu z podstawką powoduje chwianie się monitora. Możliwe, że jest to wina złej konstrukcji lub po prostu wadliwego materiału wykorzystanego do konstrukcji podstawki. Panel nie miał przechyłów i wydawał się stabilny, jednak nawet delikatny ruch biurka lub okolicy powodował rezonans i huśtawkę monitora. Czasami nieznaczną, czasami bardzo zauważalną, a co za tym idzie również i obawy o uszkodzenie. Jako całkowity dodatek na tylnym panelu znajdziemy również miejsca na montaż VESA 75×75.
Jak ten 24” wyświetlacz sprawdza się w akcji? Matryca TN o czasie reakcji 2ms znakomicie nadaje się do wszelakiego rodzaju gier. Nie doświadczyłem żadnego smużenia niezależnie od dynamiki rozgrywki. W Counter-Strike: Global Offensive nie pojawiały się żadne załamania obrazu ani żadne przekłamania. Podobnie w StarCraft 2. Po drobnych poprawkach w ustawieniach nawet League of Legends wyglądało niezwykle zachęcająco i świeżo. Trochę gorzej było w przypadku filmów, szczególnie z ciemnymi scenami. Wyraźnie odznaczała się wtedy widoczność ramki LED. W tym momencie przyznam, że brakowało mi możliwości kontroli mocy samego podświetlania.Przejdźmy wreszcie do użytkowania. Pierwszy raz musiałem poświęcić chwilę czasu na konfigurację monitora AOC. Domyślne ustawienia E2461Fwh nie były zadowalające, szczególnie w kwestii ustawień jasności. Czasami również widoczne było podświetlenie ramki LED, szczególnie przy czarnym ekranie.
Przyjrzyjmy się jeszcze dostępnym portom wejścia. Wszystkie umieszczone zostały z tyłu monitora i przyznam, że nie wyobrażam sobie montażu VESA w praktyce. Sprawę utrudniać może również zewnętrzny zasilacz i konieczność wetknięcia wtyku pod odpowiednim kątem, co wymaga stosownego odstępu od ściany lub innej powierzchni. Prócz zasilania znajdziemy tam również wejście HDMI oraz analogowe D-Sub. Ponownie brakuje złącza cyfrowego DVI, co powoli staje się standardem w monitorach, które otrzymuje do testów.
Wygląd: 4.5/5
Wykonanie: 3/5
Obraz: 4/5
Funkcje: 4/5
Stosunek ceny do jakości: 4.5/5
Ogólnie: 4/5
PODSUMOWANIE:
Kolejny monitor AOC, który miałem okazję testować, okazuje się produktem znakomitym dla graczy. E2461Fwh nie jest wolny od wad: główną wątpliwością jest konstrukcja nóżki i podstawki, przez co monitor może i jest stabilny, ale sam panel bardzo się chwieje i kołysze nawet przy delikatnych ruchach. Natomiast dla osób, które preferują ciekawe rozwiązania designerskie ten wspomniany błąd będzie pomijalny i zdecydują się na postawienie monitora bez podstawki. Sam obraz jest bardzo dobry, zwłaszcza w deklarowanym przedziale cenowym dla monitorów 24” - cena wynosi bowiem od 700 do około 800 złotych w zależności od sklepu. Dla graczy będzie to zakup solidny i zadowalający,