Plusy:
+ solidne wykonanie obudowy z drewna
+ gniazdo mini jack w przednim panelu
+ przyzwoita jakość dźwięku na każdą kieszeń
Minusy:
- przednia obudowa bardzo podatna na zabrudzenia
- zbyt mocna dioda led
- instrukcja obsługi
Gdy pojawiła się okazja na przeprowadzenie testu zestawu głośników firmy Zalman, postanowiłem odstawić na jakiś czas słuchawki. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wybór tego typu sprzętu jest uwarunkowany miejscem, w którym mieszkamy lub pracujemy. Nie da się ukryć faktu, że lekka odmiana pozwoli ocenić zalety i wady produktu ZM-S300 firmy Zalman. Zastanawiacie się czy można uzyskać bardzo przyzwoitą jakość dźwięku w przystępnej cenie? Jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie, to zapraszam do przeczytania tejże recenzji.
Pozwolę sobie przejść z miejsca do konkretów, aby dany test pomógł wam podjąć odpowiednią decyzję, jeśli zastanawiacie się nad zakupem głośników do waszego komputera. Otóż po rozpakowaniu przesyłki kurierskiej, moim oczom ukazało się solidnie opakowanie wykonane z tektury. Informacje o specyfikacji zostały umieszczone w czytelny sposób, choć zabrakło opisu w języku polskim. W formie zabezpieczenia sprzętu przed uszkodzeniem mechanicznym w środku znajdziemy dwie styropianowe wyściółki. W następnej kolejności mamy instrukcję obsługi, która wygląda dosłownie jak ulotka. Pytanie brzmi, dlaczego zabrakło języka polskiego raz jeszcze? Jeśli będziemy potrzebować przejściówki z chinch – minijack, także znajdziemy ją w zestawie. Przy wyciąganiu dwóch kolumn o wymiarach (115 x 200 x 130 mm) z opakowania, zauważyłem że oprócz ogólnego zabezpieczenia folią, przednie panele posiadają dodatkowy materiał ochronny przed porysowaniem.
Nie da się ukryć, że zestaw prezentuje się bardzo ładnie, choć nie zabrakło pewnych mankamentów. Obudowa każdego głośnika została wykonana z solidnego drewna, jednak przedni panel jest plastikowy, a na błyszczącej powierzchni widać kurz, odciski palców oraz najmniejsze zarysowania. Jeśli ktoś dba o swój sprzęt, to z pewnością będzie delikatnie podirytowany tą drobną kwestią. Na prawym głośniku znajdują się dwa potencjometry do regulacji głośności i poziomu basów, których skala jest słabo opisana, ale gałki używamy przeważnie intuicyjnie. Teoretycznie problemu z tym być nie powinno. Za to należy się spory plus za gniazdo minijack, które pozwala szybko przełączyć się na słuchawki. W tym przypadku regulacja z głośników również działa, a my nie musimy podłączać dodatkowego urządzenia do karty dźwiękowej w naszym komputerze.
Główny włącznik zasilający znajdziemy w tylnej części obudowy prawego głośnika. Musimy jednak pamiętać, aby przy ustawieniu zestawu posiadać mały zapas miejsca na dłoń. Należy jeszcze zwrócić uwagę na diodę LED, która sygnalizuje włączone urządzenie i na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo ładnie, ale do czasu. Niebieskie światło jest bardzo intensywne i męczy wzrok szczególnie wieczorem, jeżeli kolumna jest ustawiona panelem do przodu. Najlepsze rozwiązanie tego problemu, to ustawienie sprzętu pod innym kątem lub zasłonięcie światła. Dodatkowo u podstawy każdej kolumny są naklejone cztery stopki z tworzywa, które zapobiegają przesuwaniu się głośników oraz wpadaniu z rezonans.
Przejdźmy do najważniejszej kwestii, która odnosi się do jakości dźwięku z głośników basowych 3” i głośników szerokopasmowych 1”. Wstępnie zakładałem, że przy grach z gatunku akcja, FPS, RTS lub bijatyka, pojawi się charakterystyczne charczenie na podkręconych basach i głośności. Jak się okazało, zestaw ZM-S300 jest stanie spełnić wymagania w grach, filmach, czy słuchaniu muzyki (nawet Dubstep) z radia internetowego przy mocy 2 x 10 watów RMS. Dodatkowo system Bass Reflex wzmacnia dźwięk, przez otwory w tylnych ściankach głośników. Sądzę, że uzyskana jakość dźwięku jest adekwatna do ceny, jaką musimy zapłacić za produkt Zalman ZM-S300.
Wygląd: 4/5
Wykonanie: 4/5
Dźwięk: 4/5
Funkcje: 3.5/5
Stosunek ceny do jakości: 4.5/5/5
Ogólnie: 4/5
PODSUMOWANIE:
Jeśli szukacie sprzętu, który jest w stanie zaaferować coś więcej, to model głośników ZM-S300 z pewnością spełni wasze oczekiwania. Biorąc nawet poprawkę na dobre mankamenty w postaci zbyt mocnej diody LED czy obudowy podatnej na szybkie zabrudzenia. Dlatego w zaistniałem sytuacji można śmiało polecić produkt firmy Zalman, każdemu melomanowi oraz grupie graczy komputerowych.