feat-_ekspander_wifi_ew-7438rpn_-GGK

Test ekspandera EdiMax EW-7438RPn Air

Plusy:
+ wygląd
+ bardzo dobrze spełnia swoją funkcję
+ przyjemna aplikacja...

Minusy:
- ...w której ciężko znaleźć przydatne opcje
- bardzo długi proces pierwszej konfiguracji


Czasami ciężko poradzić sobie bez ekspandera sieci bezprzewodowej. Szczególnie w starszym budownictwie, gdzie sygnał z punktu dostępowego jest bardzo sprawnie tłumiony przez gruby i zbrojone ściany. Jednak z pomocą przychodzą urządzenia pokroju właśnie EW-7338RPn Air.

20141013_083930_Android

EW-7338RPn to kompaktowy ekspander sieci bezprzewodowej. Cóż to oznacza? Przede wszystkim niewielki rozmiar: samo pudełko jest około trzech razy większe od urządzenia. Kompaktowość przejawia się również ilością przycisków oraz opcji samego urządzenia – nie oczekujcie tutaj możliwości konfiguracji na miarę profesjonalnego przełącznika sieciowego z oprogramowaniem OpenWRT. Mały rozmiar pozwala wpiąć również dodatkowe urządzenie do sąsiadującego gniazdka elektrycznego.

20141013_084108_Android

Sam wygląd jest bardzo prosty, ale jednocześnie nowoczesny: prosta bryła bez ostrych krawędzi, z zaokrąglonymi rogami, dzięki którym nie musimy się martwić o bezpieczeństwo i ewentualne możliwości skaleczenia. Na jednym z boków umieszczony został przycisk WPS, czyli Wi-Fi Protected Setup, który umożliwia szybką synchronizację ze skonfigurowanym już urządzeniem dostępowym. W samym zestawie znajdziemy dodatkowo pakiet instrukcji oraz płytkę mini-CD ze sterownikami i oprogramowaniem.

20141013_084442_Android

Proces konfiguracji jest banalny i ogranicza się do wyboru sieci oraz wpisania hasła do niej. Jednak nie obyło się bez problemów. Otóż konieczne jest zalogowanie się do urządzenia poprzez przeglądarkę na telefonie lub innym urządzeniu z Wi-Fi. Proces identyfikacji sieci już przez EW-7438RPn jest jednak na tyle długi, że początkowo myślałem, że sprzęt zwyczajnie przestało odpowiadać. W przypadku dużego zagęszczenia sieci bezprzewodowych czas ten znacząco się wydłuża.

20141013_084500_Android

W końcu się udało! Wszystko działa i można przejść do pobrania aplikacji. Co ciekawe: możemy za jej pomocą jedynie konfigurować urządzenie, ale w żaden sposób nie możemy przełączać sieci, której zasięg aktualnie poszerzamy. Same możliwości przystosowania EW-7338RPn również nie są zadowalające. Nie możemy kontrolować intensywności i jasności diody sygnalizacyjnej, nie możemy jej również wyłączyć. W zasadzie jedyną interesującą funkcją jest skanowanie i wyświetlenie kanałów oraz mocy poszczególnych sieci Wi-Fi. Aplikacja dostępna jest zarówno na telefony z Androidem, jak i produkty Apple.

20141013_084523_Android

Nie można mieć natomiast zastrzeżeń do szybkości działania sieci. Nie miałem najmniejszych problemów z wykorzystaniem serwera multimedialnego DLNA czy dostępem do Internetu. Prędkość połączenia również nie odbiegała od parametrów reszty sieci.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4/5
Wykonanie: 4/5
Funkcje: 3/5
Stosunek ceny do jakości: 4/5
Ogólnie: 4/5

PODSUMOWANIE:

EdiMax EW-7438RPn Air jest urządzeniem, które może okazać się przydatne, szczególnie w starszym budownictwie z dużym tłumieniem sygnału Wi-Fi. Również w firmach znajdzie się dla niego miejsce, szczególnie jeśli nie chcecie inwestować w droższe Access Pointy. Na siłę można przyczepić się do aplikacji mobilnej, która nie posiada zbyt wielu funkcji, ale również nie będziecie z niej często korzystać. Jeśli chodzi o prędkość działania sieci, to ciężko mieć tutaj zastrzeżenia: nawet przy 40-60% mocy sieci Wi-Fi, którą poszerzamy, urządzenie sprawuje się bardzo dobrze i nie można powiedzieć nic złego o szybkości transferu.

Komentarze