Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam zupełnie inny rodzaj treści, niż ostatnio. Mianowicie, Margaret przygotowała dokładny tutorial, jak zrobić różdżkę LeBlanc z gry League of Legends. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tego typu teksty będą się w tym kąciku od czasu do czasu pojawiać.
Cześć!
Jestem Margaret Cosplay & art i w moim pierwszym tutorialu pokażę Wam, z jakich materiałów i narzędzi korzysta każdy cosplayer. W poniższym artykule zobrazuję i wytłumaczę krok po kroku, jak wykonać jeden z cosplay’owych „propsów”. Będzie to atrybut jednej z postaci League of Legends – różdżka LeBlanc.
Narzędzia i materiały jakie będą mi potrzebne:
- drewniany kij lub rurka PCV,
- styrodur czyli styropian XPS,
- linijka, ekierka,
- nóż budowlany,
- pianka eva 3mm i 2mm,
- nożyczki,
- karton do piwa 2mm (piwoszka),
- papier ścierny,
- długopis lub ołówek,
- marker,
- rylec do drewna,
- drewniane kijki,
- papier A1,
- pistolet na ciepły klej,
- obcęgi,
- pędzle,
- wikol (klej do drewna),
- farby akrylowe lub farby w spray’u,
- lakier bezbarwny,
- pleksiglass,
- żyłka wędkarska.
- Zaczynamy od przeskalowania różdżki do skali 1:1.
- Bierzemy kartkę A1 i rysujemy na niej kształt różdżki. Następnie nanosimy ołówkiem/markerem kilka detali.
- Kiedy uzyskasz idealny kształt i odzwierciedlisz detale – powycinaj je nożyczkami.
- Odrysuj je na styrodurze za pomocą markeru i wytnij nożem budowlanym.
- Następnie wyszlifuj papierem ściernym krawędzie tak, by były bardziej bardziej obłe.
- Kolejny krok jest bardzo trudny, ponieważ należy wyciąć dziury, nie uszkadzając przy tym elementów. Zabieg wykonujemy wbijając rylec do drewna w styrodur pod kątem prostym. Jak widać na zdjęciu, miejsca wycięć są poszarpane, dlatego znowu chwytamy papier ścierny i szlifujemy aż do uzyskania gładkiej powierzchni.
- Teraz należy zrobić dziury w styrodurze za pomocą naostrzonego ołówka w miejscach złączenia elementów różdżki. W ich miejsce wkładamy drewniane kijki i zaklejamy je ciepłym klejem. Następnie maskujemy dziury wyciętymi z piwoszki formami. Doklejamy detale zrobione z pianki eva (na zdjęciu są to szare elementy) za pomocą ciepłego kleju.
- Kiedy mamy już gotową górę różdżki zaczniemy tworzyć jej dolną część. Będziemy potrzebowali: drewniany kij, piankę eva oraz ciepły klej. Najpierw zaczynamy od narysowania form na kartce, odrysowania ich na piance i następnie wycięcia nożyczkami. Przygotowane formy przyklejamy na obu końcach kija.
- Aby nasza różdżka nie niszczyła się na końcówce, przyklejamy grot ogrodniczy za pomocą ciepłego kleju.
- W momencie, w którym zdecydujemy, że różdżka jest gotowa i posiada wszystkie detale, łapiemy za pędzel i wikol. Ten ostatni tworzy gładką warstwę zabezpieczającą – dzięki temu będziemy mogli po niej malować. Aby wikol nie zostawiał „zamazów” i rozłożył się równolegle na pomalowanym elemencie, należy używać pędzla z miękkim włosiem o „kwadratowym” kształcie. Jeśli jednak chcemy uzyskać charakterystyczne zadrapania, używamy pędzla o takim samym kształcie, ale z twardym włosiem – tzw. „szczeciniaki”. Każdy element należy pokryć od 3 do 5 warstw kleju. Kiedy wikol wyschnie, malowane nim elementy robią się elastyczne i wyglądają jak „odlane” z plastiku.
- Wszystko co zostało pomalowane klejem do drewna, wraz ze styropianem, możemy malować dowolnymi spray’ami i farbami. Ja używam farb akrylowych – duży wybór, szybko schną, dobrze się ze sobą mieszają i są dostępne we wszystkich sklepach plastycznych i nie tylko.
- Malujemy naszą różdżkę wykorzystując jednolitą barwę danego koloru. Kolor musi być w „środkowym” odcieniu, żebyśmy mogli nanieść ciemniejsze i jaśniejsze odcienie. Dzięki temu nasz element zyska głębię i będzie wyglądał profesjonalnie.
- Ostatnim krokiem jest „zasprejowanie” bezbarwnym lakierem całego elementu – jest to niezbędne, aby był po części odporny na działanie wody oraz innych czynników. Dodajemy ostatni detal, jakim są różowe kryształki wycięte z pleksiglass, przymocowane za pomocą żyłki wędkarskiej i różdżka LeBlanc gotowa!
Dzięki temu tutorialowi możecie tworzyć inne elementy wykorzystując powyższą technikę. Należy jednak pamiętać o kolejności:
- naszkicuj element,
- wytnij formę z pianki lub styroduru,
- pomaluj 3-5 warstwami wikolu (klej do drewna),
- pomaluj na odpowiedni kolor,
- dodaj cienie i szczegóły,
- „zasprejuj” bezbarwnym lakierem.