Firma ASUS przedstawiła szczegóły dotyczące nowej serii płyt głównych opartych na chipsecie Intel 9-tej serii. Będą współpracowały z procesorami Intel Core 4-tej generacji, nowej 4-tej generacji i 5-tej generacji (Haswell, Haswell Refresh, Haswell Refresh seria K / Devil’s Canyon). Nowe płyty wyposażono w zaawansowane technologie, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie możliwości chipsetów Z97 i H97. Każda z linii – począwszy od podstawowej sygnowanej ASUS, poprzez Republic of Gamers (ROG), The Ultimate Force (TUF) po stacje robocze (WS workstation) – dostarczy użytkownikom najlepsze osiągi, stabilność i wiele możliwości rozszerzeń.
„Firma ASUS od samego początku, czyli od 1989 r., stawiała na wysokiej jakości płyty główne. 25 lat rozwijania tego segmentu i wdrażania coraz to nowszych technologii przyczyniło się, że są one jednymi z najczęściej nagradzanych i najlepiej sprzedających się płyt głównych na świecie. Z dumą prezentujemy 9-tą serię. Przy jej projektowaniu niezwykle istotne były dla nas współczesne potrzeby naszych klientów, jak również ich opinie dotyczące poprzednich generacji produktów. Modele z linii ASUS, ROG, TUF i WS poradzą sobie z każdym powierzonym im zadaniem zarówno z zakresu profesjonalnych zastosowań, gamingu, projektowania, zaawansowanych obliczeń czy w końcu domowych zastosowań” – powiedział Jackie Hsu, wiceprezes i menedżer generalny ds. światowej sprzedaży ASUS Open Platform Business Group.
Linia podstawowa płyt głównych ASUS – wydajność odpowiadająca różnym scenariuszom użytkowania Płyty główne z Z97 i H97 z linii podstawowej otrzymały zupełnie nowy, doskonale okrągły design radiatora na mostku PCH (Platform Controler Hub) nowej generacji – będzie to na pewno ich znak rozpoznawczy. Ponadto, dostarczają użytkownikom mnóstwo funkcji i technologii, które przekładają się na wysoką wydajność, komfortowe granie, czy korzystanie z multimediów.
5-kierunkowa optymalizacja pracy z Dual Intelligent Processors 5 dostosowuje parametry komputera do aktualnych potrzeb użytkownika za pomocą tylko jednego kliknięcia. Znana z poprzedniej serii 4-kierunkowa optymalizacja pracy została rozwinięta o aplikację Turbo, możliwość regulacji połączeń sieciowych i ustawień audio. Udoskonalona została również kontrola wentylatorów, zużycia energii i overclockingu.
Technologie Crystal Sound i Turbo LAN, dostarczają płynny dźwięk oraz ograniczają wszelkie opóźnienia, co przekłada się m.in. na przyjemne granie. Z kolei Home Cloud, np. w komputerach domowych, zmienia dysk twardy w prywatną chmurę. Wbudowana funkcja Wake on WAN pozwala użytkownikom wybudzić desktop i kontrolować go zdalnie za pomocą urządzenia mobilnego, jak również strumieniować pliki na nim zapisane na dowolne urządzenie. Dużo większe możliwości interakcji pomiędzy komputerem stacjonarnym, a coraz częściej nas otaczającymi tabletami, telefonami typu smart czy notebookami dostarczają zewnętrzne panele: NFC Express 2 i Wireless Charger. Będą one dostępne w zestawie z wybranymi płytami głównymi lub osobno.
Gamingowa wydajność prosto od Republic of Gamers
Do linii Republic of Gamers dołączy zupełnie nowa płyta główna – Maximus VII Ranger. Ten produkt z pewnością przypadnie do gustu entuzjastom gier komputerowych, którzy chcą cieszyć się możliwościami ROG przy bardziej przystępnym progu cenowym. Wraz z nią pojawią się kolejne wcielenia docenianych przez użytkowników Maximus VII Gene dla obudów micro ATX i Maximus VII Hero w formacie ATX. Zespół ROG w nowej serii wzmocnił port LAN RJ45 poprzez LANGuard. Wykorzystuje on zaawansowane technologie i najwyższej klasy kondensatory do poprawy jakości połączenia. Wyposażony jest także w komponenty, odporne na przepięcia i zakłócenia elektrostatyczne (ESD Guards). Dzięki temu seria Maximus VII jest bardziej odporna na uszkodzenia i ma zwiększoną tolerancję na zakłócenia wynikające z napięcia od przeciętnych płyt głównych. Modele Maximus VII Hero i Ranger mają na pokładzie kartę dźwiękową SupremeFX 2014, natomiast Maximus VII Gene – SupremeFX Impact II. Rozwiązania te wykorzystują technologie izolacji, które eliminują elektromagnetyczne zakłócenia (EMI), najwyższej klasy kondensatory audio ELNA i 8-kanałowe, pokryte złotem wyjścia audio. Łącznie dostarczają wysokiej jakości brzmienie dorównujące zewnętrznym kartom dźwiękowym.
Stabilność na poziomie serwerów
Wśród nowych modeli z serii TUF znajdziemy te w formacie ATX i mATX – Sabertooth Z97 Mark I i Gryphon Z97 Armor Edition. W obu zastosowano charakterystyczne dla tej linii rozwiązania: Thermal Armor, TUF Fortifier, Dust Defender, które odpowiadają za wysoką żywotność i stabilność systemu. Z nowości – wyposażono je w TUF ICe mikro chip, który niezwykle precyzyjnie monitoruje wysokość temperatur i prędkość wentylatorów, bez względu na to czy są ustawiane manualnie czy też automatycznie za pomocą łatwo dostępnej aplikacji w Thermar Radar 2. TUF Fortifier, to tylna osłona, która zmniejsza wyginanie obwodu drukowanego przez ciężkie komponenty, np. zaawansowane systemy chłodzenia procesora oraz karty graficzne, a tym samym zapobiega jego uszkodzeniom. Osłona jest przymocowana do płyty głównej za pomocą warstwy przewodzącej ciepło, co dodatkowo przyspiesza rozpraszanie ciepła, zwłaszcza z wrażliwych modułów procesora. Usuwanie ciepła wspierane jest przez Thermal Armor, który reguluje przepływ ciepła, a Dust Defender chroni komponenty płyty przed osadzaniem się kurzu. Wszystkie płyty sygnowane TUF, łącznie z modelami pozbawionymi „zbroi” – Sabertooth Z97 Mark II i Gryphon Z97 posiadają ekskluzywne komponenty TUF, które przechodzą wymagające testy wojskowe potwierdzające ich niezawodność.
Wsparcie SATA Express i szybkiego standardu M.2
ASUS jest jedyną marką, która dostarcza kompleksowe rozwiązania SATA Express – począwszy od płyt głównych po zewnętrzny dysk Hyper Express, który jest kompatybilny z obudowami wyposażonymi w 3,5-calowe zatoki. Może współpracować z dwoma szybkimi modułami M.2, dyskami mSATA lub 2,5-calowymi dyskami twardymi SATA, pozwalając im na funkcjonowanie na pełnych obrotach. Płyty główne ASUS Z97 i H97 zostały przetestowane i zatwierdzone pod kątem standardu SATA Express, łącznie z technologią Separate Reference Clock z architekturą SRIS. Tym samym ich wysoka wydajność została potwierdzona. Standard M.2 z przepustowością PCI Express 2.0 i prędkością transferu do 10Gbit/s, sprawia, że płyty główne ASUS Z97 i H97 są idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących najwyższych osiągów.
Niezawodność i wydajność
ASUS stosuje wyśrubowane normy kompatybilności i ochrony. System ASUS 5X protection odpowiada za wysoką niezawodność i wytrzymałość, zabezpieczając najbardziej krytyczne komponenty: cyfrową regulację napięcia DIGI+ VRM, bezpieczniki DRAM, chroniące porty przed spięciami, osłony ESD chroniące przed wyładowaniami elektrostatycznymi, wysokiej jakości kondensatory polimerowe, wytrzymujące 5 tysięcy godzin pracy i odporne na korozję porty I/O. Wszystkie płyty są sprawdzane pod kątem zgodności z ponad tysiącem urządzeń i przechodzą ponad siedem tysięcy godzin rygorystycznych testów wytrzymałościowych.
W nowej serii płyt głównych znajdziemy także Intel Gigabit Ethernet, z którym użytkownicy będą mogli cieszyć się płynną rozgrywką, bez zakłóceń. Zmniejsza to obciążenie procesora i pozwala wykorzystać większą moc obliczeniową do obsługi gier. Oferuje wyjątkowo wysoką przepustowość protokołów: Transmission Control Protocol (TCP) i User Datagram Protocol (UDP). Przejrzysty graficznie BIOS oferuje łatwą nawigację myszką i został wzbogacony o kreatora OC EZ Tuning i RAID. Narzędzia te inteligentnie dostosowują wydajność systemu i usprawniają konfigurację RAID, co przekłada się na szybsze odzyskiwanie danych i tworzenie kopii zapasowych.