Dziś Nvidia prezentuje nam nową specyfikację dla notebooków, opartą na karcie GTX 980. Urządzenia mają poza tym zawierać parę interesujących nowinek.
Dziś producent kart graficznych ogłasza parametry nowej serii notebooków. Będą one zawierały mobilną wersję karty GeForce GTX 980 z rodziny układów Maxwell. Przypomnijmy, że aktualnie jest to jeden z high-endowych produktów z serii 9xx, posiadający 2048 rdzeni CUDA i w swej referencyjnej wersji 4 GB pamięć GDDR5 o prędkości 7 Gb/s i maksymalnej przepustowości 224 GB/s. Na pierwszy rzut oka ciężko jest sobie wyobrazić powody, dla których tak potężny układ zostałby wstawiony do niewielkiego przecież notebooka. Jak twierdzi sama Nvidia, tworzeniu specyfikacji dla nowych notebooków przyświecały dwa cele.
Po pierwsze mają one być przeznaczone do podkręcania. Służą temu komponenty klasy „premium” – jak określa to producent. Będą to nie tylko elementy tworzące GTX 980 oraz odblokowane zegary jednostek GPU i CPU, ale również odpowiednia infrastruktura pod postacią wielofazowej sekcji zasilającej. Jak podaje w swej prezentacji producent, ma to być od czterech do ośmiu faz. Do tego należy dołożyć bardzo ważny czynnik, jakim ma być możliwość chłodzenia cieczą. Użytkownikom notebooków Nvidia udostępni odpowiednie oprogramowanie pozwalające m.in. na regulację przebiegu pracy wentylatorów oraz na podkręcanie zegarów GPU i CPU. Pokazane zostały również przykładowe liczby kl/s uzyskane w popularnych aktualnie tytułach na laptopie MSI GT72 przy ustawieniach „Ultra” i w rozdzielczości Full HD. Trzeba przyznać, że wyniki są dość imponujące:
- Wiedźmin 3: Dziki Gon – 61 fps
- Metal Gear Solid V: Phantom Pain – 84 fps
- Grand Theft Auto V – 89 fps
- Mad Max – 117 fps
Jedną z ciekawostek, o których również wspomniał producent, jest fakt obsługi do 6 milionów pikseli, co oznacza, że karta graficzna nowych notebooków jest w stanie obsłużyć do 3 ekranów Full HD.
I tu docieramy do drugiego ważnego aspektu, któremu poświęcono znaczą część prezentacji. Był nim fakt szerokiego wprowadzenia na rynek urządzeń rzeczywistości wirtualnej. Najnowsze notebooki z podzespołami Nvidii mają w pełni wspierać okulary VR. W tym celu pokazane zostało porównanie, które miało za zadanie uświadomić potrzebną przepustowość i wydajność karty, aby mogła ona pokazywać obraz gry w wirtualnej rzeczywistości w 60 klatkach na sekundę i w Full HD. Wymagania te są bowiem wysokie ze względu na charakterystykę percepcji ludzkiego mózgu rzeczywistości wirtualnej. Im więcej klatek na sekundę posiada gra VR, tym większa immersja. Nie będzie to jednak problemem dla urządzeń z podzespołami opartymi na GTX 980.
Wskazane zostały przykładowe notebooki, które mają spełniać specyfikację zadaną przez Nvidię. Są to m.in. AORUS X7 DT, Clevo P870DM, ASUS GX700VO i wspomniany już MSI GT72. Pozostaje nam tylko czekać na premierę nowych urządzeń mobilnych z układami Nvidii, na pierwsze testy i weryfikację pokazanych przez producenta wyników.