relacja- creative roadshow

Creative Roadshow w Szczecinie – relacja

Najprostszym sposobem na osobiste spotkanie i rozmowę z przedstawicielami firm powiązanych z konkretną branżą są różnego rodzaju targi. Jeśli takowych nie ma w naszym mieście to z pomocą przychodzą imprezy z cyklu „roadshow”. Takie właśnie wydarzenie, organizowane przez portal eduweb.pl wraz z EIZO, Akademią Nikona, EPSON oraz Wacom, gościło ostatnio w Szczecinie. Jesteście ciekawi, jak wyłączyć prąd w budynku za pomocą Photoshopa? Zapraszam do relacji.

Gwoli ścisłości – Creative Roadshow w Szczecinie było drugą imprezą z cyklu, bo dzień wcześniej odbywało się ono w Gdańsku. Zaś 14 maja w Hotelu Focus o godzinie 10 rozpocząć się miało kilkugodzinne spotkanie dla szczecińskich pasjonatów fotografii, choć nie tylko, jak się później okazało. Do dyspozycji uczestników była nieduża sala konferencyjna hotelu. Z jednej strony pomieszczenia rozstawione było dla prelegentów biurko z projektorem oraz skromnym sprzętem nagłaśniającym, składającym się z mikrofonu i jednego zestawu głośnikowego, co wystarczyło aż nadto. Zwłaszcza, że akustyka pomieszczenia pozwalała na swobodną komunikację rozmówców z widzami. Na uboczu, pod ścianą wystawiono również monitory EIZO. Główną część sali zajęły rzędy krzeseł. Odniosłem wrażenie, że ich ilość była idealnie skrojona pod liczbę zarejestrowanych uczestników. Na tyłach rozmieszczony został sprzęt większości firm współorganizujących – Nikon, EPSON, Wacom.

Osią programu spotkania było 5 prelekcji. Odbywały się one ciągiem, jedna po drugiej, z drobnymi 5-minutowymi przerwami technicznymi, których potrzebowali prelegenci na podłączenie sprzętu. Jeśli ktoś chciał jednak w czasie prezentacji porozmawiać z innymi uczestnikami lub przedstawicielami firm, do dyspozycji było pomieszczenie obok z poczęstunkiem, gdzie swobodnie dało się wymienić opinie i dopytać o szczegóły oferty lub przedstawianych prelekcji. W przerwach była również możliwość samemu przetestować przywieziony przez przedstawicieli sprzęt.

20140514_102304

Pierwsza prezentacja, autorstwa Pawła Dumy z Akademii Nikona, dotyczyła w dużej mierze zagadnienia głębi ostrości. Na początek było trochę teorii, o tym czym jest głębia ostrości, jak jej postrzeganie ma się do rozdzielczości i jak nasze umysły to postrzegają. Po takim teoretycznym wstępie, nastąpiła część „pokazowa”. Zaprezentowane zostały uczestnikom możliwości obiektywu PC firmy Nikon, gdzie PC oznacza Perspective Control. Aparat wraz z obiektywem, podłączony był do projektora i wszyscy zgromadzeni mogli na bieżąco śledzić wyniki zmian ustawień kierunku osi optyki. W obiektywach tej serii można bowiem zmieniać kierunek, w jakim jest położona optyka – niekoniecznie musi on być prostopadły do korpusu aparatu. Dzięki temu da się uzyskać interesujące efekty, na przykład można zrobić zdjęcie w lustrze w taki sposób, żeby fotografa nie było w odbiciu. Pokaz na roadshow skupiał się jednak przede wszystkim na możliwościach jakie obiektyw daje w zakresie manipulowania głębią ostrości. Jej płaszczyzna może leżeć pod kątem zbieżnym – czyli inaczej: nie równolegle – z płaszczyzną korpusu. Na zakończenie, zaprezentowane były różne przykładowe zdjęcia, dla łatwiejszego zobrazowania możliwości optyki PC firmy Nikon.

Drugą prelekcję poprowadził Grzegorz Róg z portalu eduweb.pl. Celem tej prezentacji było zapoznanie uczestników z przykładowymi funkcjami, jakie pojawiły się w najnowszej wersji Adobe Photoshop CC. Była to przydatna lekcja, gdyż nadal wiele osób korzysta z poprzednich odsłon Creative Suite. Sporą część prezentacji zajęło omawianie funkcji związanych z Camera RAW. To rozszerzenie do Adobe Photoshop, umożliwiające edycję plików RAW. Wiele podstawowych presetów, efektów i czynności da się od razu wykonać w ramach Camera RAW, co może ułatwiać pracę osobom które pragną dokonać tylko niewielkiej korekty bez zagłębiania się w Photoshopa. Drugą ciekawą funkcją zaprezentowaną na tej części roadshow, była możliwość „inteligentnego” wymazania obiektu ze zdjęcia, a zastąpienie go wybranym przez użytkownika innym fragmentem. Program może również to robić automatycznie i – jak pokazano na przykładzie – wychodzi mu to dobrze. Humorystycznym momentem prelekcji było chwilowe wyłączenie prądu w całym budynku dokładnie w momencie pokazywania jednej z opcji Photoshopa. Jak się okazuje, program Adobe w edycji CC może służyć nie tylko do obróbki fotografii.

Trzecim punktem programu był pokaz kolejnego reprezentanta eduweb.pl – Jerzego Drozdy Jr. Tematem przewodnim została w tym przypadku postprodukcja filmów w oprogramowaniu Adobe CC. Najpierw autor zapoznał uczestników z Prelude, służącym do wstępnego segregowania i porządkowania materiału. Główną zaletą programu jest możliwość wstawiania różnych markerów do nagrań, ułatwiających później ich rozpoznawanie w kolejnych aplikacjach. Da się też złożyć tzw. ‘rough cut’, czyli wstępny montaż materiału. Główną osią prezentacji został jednak Premiere Pro. Zebrani na sali mieli okazję zapoznać się z podstawami obsługi programu. W końcowym etapie, przedstawiciel eduweb.pl powiedział kilka zdań odnośnie oprogramowania do korekcji i gradacji barw, posługując się przykładem Speed Grade.

20140514_122342

Czwarta prezentacja, którą pokazał zgromadzonym Tomasz Obłuski z EIZO, skupiała się na budowie współczesnych monitorów oraz ich kalibracji. Najpierw we wstępie teoretycznym zostały zaprezentowane podstawowe technologie LCD, po czym punkt skupienia przeniesiono na bitową głębię kolorów, tablice LUT, a także bazowe zagadnienia kalibracji monitorów. Pomimo drobnych kłopotów technicznych w fazie teoretycznej, główna część prelekcji – pokaz kalibracji monitora EIZO – przebiegła bez zakłóceń. Do monitora podłączony został kolorymetr, czyli przyrząd do pomiaru barw, obsługiwany przez znajdujące się na komputerze oprogramowanie. W aplikacji była możliwość wyboru dokładnego modelu monitora, typu matrycy i docelowych parametrów barw, jakie chcemy osiągnąć. Uczestnicy Creative Roadshow mogli śledzić cały proces przez projektor z podłączoną lustrzanką, z której obraz na bieżąco był wyświetlany. Taki pokaz na pewno był cenny dla wielu osób. Okazuje się, że niewielu ludzi zwraca uwagę na to, jak istotna jest prawidłowa kalibracja i ustawienie monitora, gdy chce się pracować w profesjonalny sposób.

Piątą, i ostatnią zarazem, była prelekcja Tomasza Kucińskiego z firmy EPSON. Zaprezentował on zebranym ofertę producenta w zakresie drukarek fotograficznych i do druków dużych formatów. Dokładnie omówione zostały poszczególne technologie zastosowane w różnych rodzinach sprzętu EPSON. Dodatkowo, toczyła się dyskusja nad przyszłością druku profesjonalnego i tego, do jakich typów urządzeń ona należy – tych nowszych, z procesem „suchym”, czy tradycyjnych, z „chemicznym”. Zdania były, jak to z dyskusjami bywa, podzielone.

20140514_134830

Istotną zaletą spotkania, oprócz samej wartości merytorycznej prezentacji, był fakt że Creative Roadshow – wbrew pozorom – nie było wydarzeniem tylko i wyłącznie dla fotografów. Tematy prelekcji zostały tak dobrane, że zarówno osoby pasjonujące się tylko i wyłącznie robieniem zdjęć, jak i ludzie interesujący się techniką filmową oraz nowinkami świata technologii – każdy znalazł coś dla siebie. Za największy plus uznaję zatem, możliwość poszerzania horyzontów i dowiedzenia się co nieco w dziedzinach pokrewnych z tą, która danego uczestnika interesowała najbardziej.

Pozostaje życzyć tylko sobie i mieszkańcom mojego miasta, większej ilości tego typu spotkań w Szczecinie.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post
Od lat czuję się graczem, choć ostatnio trudno jest mi znaleźć tytuły równie interesujące, jak niegdyś. Pomimo tego, lubię jeździć na imprezy związane z grami i tworzyć stamtąd relacje, wywiady, galerie zdjęć i filmy. Z racji wykształcenia - kończyłem Elektronikę i Telekomunikację - ciekawią mnie też nowinki sprzętowe. Przede wszystkim zaś, jestem pasjonatem filmów i seriali. Interesuje mnie co się aktualnie kręci i jakimi metodami.

Komentarze