feat -NATEC-TURBOT

Natec Turbot – test

Plusy:
• Solidna i smukła konstrukcja
• Przyjemny skok klawiszy
• Aluminiowa obudowa
• Czuły touchpad

Minusy:
• Łączność tylko przez odbiornik USB
• Brak regulacji wysokości


Każdy, kto posiada lub korzystał kiedyś z Smart TV, wie jaką trudność sprawia poruszanie się po interfejsie za pomocą pilota. Poszukując utworu, filmu np. na YouTube, wybieranie każdej litery osobno na klawiaturze ekranowej jest po prostu wolne i niewygodne. Z usprawnieniem i pomocą przychodzą NATEC TURBOT. Połączenie klawiatury z touchpadem w jednej obudowie, daje użytkownikowi możliwość pełnej obsługi telewizora prosto z kanapy.

test -NATEC-TURBOT

Dane techniczne
Układ klawiszy: Standardowy (US), ANSI
Mechanizm klawiszy: X-Scissors
Komunikacja: Bezprzewodowa – 2,4 GHz
Podświetlenie: Brak
Materiał: Tworzywo sztuczne (ABS), aluminium
Zasięg: 10m
Czas reakcji: 8ms
Waga: 400g
Wymiary: 355 mm x 129 mm x 11 mm

test -NATEC-TURBOT-1

Zacznijmy może od wykonania. Materiałem który został użyty do wykonania Natec Turbot to aluminium i w większości tworzywo. Właśnie z tym drugim mamy głównie do czynienia. Jedno, błyszczące, które jest niezmiernie podatne na odciski palców oraz drugie, posiadające wręcz odwrotną cechę. Jest matowe, szorstkie i trudno na nim o jakiekolwiek odciski czy rysy. Bardzo dobrze że producent zdecydował, w dużej mierze, na pokrycie nią klawiatury. Chropowate tworzywo obejmuje również klawisze, obszar wokół nich oraz touchpad. Błyszczący jest natomiast cienki pasek w górnej części klawiatury, na którym znajduje się logo producenta i diody informujące nas o Caps Locku, połączeniu i zasilaniu. Szukając aluminium, to znajdziemy je na spodniej części klawiatury i jak to aluminium ma tendencję do pozostawiania śladów dotyku. Niemal cały tył urządzenia jest nim pokryty. Plastykowa podstawka, na której znajdziemy miejsce na odbiornik, dwie baterie AAA oraz przełącznik ON-OFF, oprócz mieszczenia w sobie całej elektroniki, pełni też inną rolę. Dzięki niej nasza klawiatura jest lekko pochylona, co znacznie ułatwia pisanie. Dla niektórych ten kąt pochylenia może być za mały, a niestety producent nie przewidział możliwości jego zwiększenia. Natomiast nie powinien to być znaczny problem dla przeciętnego użytkownika. Na spodzie znajdują się również gumowe stopki, rozmieszczone na rogach i bardzo dobrze przylegające do podłoża. Klawiatura podczas pisania nie przemieszcza się i leży stabilnie.

test -NATEC-TURBOT-6

Gdy już jesteśmy przy pisaniu, to trzeba przyznać, że w przypadku klawiatury Natec Turbot robi się to całkiem przyjemnie. Producent zastosował niski profil klawiszy oraz mechanizm X-Scissors, czyli praktycznie wszystko to samo co znajdziemy w większości laptopowych klawiatur. Skok klawisza jest nieduży, ale na pewno wyczuwalny. Na co dzień używam klawiatury mechanicznej, która ma wręcz przeciwne cechy: wysoki profil, duży skok klawisza lub liniową praca przełącznika, zamiast dotykowej (ang. tactile), ale pomimo oczywistych różnic, wynikających z budowy klawiatury, nie odczułem żadnego rodzaju dyskomfortu podczas pisania na Turbocie. Klawisze się nie zacinają, wciskają się w miarę równo i odczytują naciśnięcie na całej powierzchni. Natec zastosował standardowy układ klawiatury US oraz rozmieszczenie ANSI. Znalazł się również w urządzeniu klawisz funkcyjny (Fn) oraz skróty, z którymi się łączy. Zostały one rozmieszczone na przyciskach F1-F12. Możemy dzięki nim w szybki sposób, na przykład, zwiększyć lub zmniejszyć głośność, przewinąć utwór lub nawet tymczasowo wyłączyć touchpad.

test -NATEC-TURBOT-7

A to właśnie jego będziemy używać głównie do poruszania się po menu naszego Smart TV. Touchpad jest czuły i stawia odpowiedni opór, dzięki czemu możemy nasz ruch wykonywać dosyć precyzyjnie. Wielkość powierzchni dotykowej co prawda nie powala, ale do obsługi telewizora na pewno wystarczy. Dodatkowo mamy możliwość używać naszej klawiatury z komputerem, ma ona wbudowaną obsługę gestów. Wszystkie gesty dla systemu Windows 10 są opisane szczegółowo w instrukcji.

test -NATEC-TURBOT-4

Ostatnią kwestią, którą chciałbym poruszyć to sposób w jaki łączymy klawiaturę z naszym urządzeniem. Niezależnie czy jest to laptop, komputer czy telewizor, to z pewnością brakuje mi łączności Bluetooth. Nie tylko jesteśmy zmuszeni oddać jeden port USB, ale i ograniczeni do korzystania tylko z jednego urządzenia na raz. Niejeden telewizor Smart TV obsługuje już technologię Bluetooth i w dzisiejszych czasach to ona właśnie dominuje na rynku urządzeń bezprzewodowych. Jest to z pewnością mały minusik.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd 4/5
Wykonanie 5/5
Wygoda pisania 5/5
Precyzyjność touchpada 3/5
Stosunek ceny do jakości 4/5
Ogólna 4,5/5

PODSUMOWANIE:

Jeśli chcemy usprawnić sobie korzystanie z naszego Smart TV, to zakup tego typu urządzenia będzie na pewno dobrym pomysłem. Natec Turbot może i nie jest idealnym urządzeniem w tej kategorii, ale uważam, że za niedużą cenę daje nam bardzo dobrą klawiaturę wraz z dobrze działającym touchpadem, a to wszystko zapakowane w solidną obudowę. Sądzę, że oprócz braku modułu Bluetooth, Turbot nie ma większych wad i może się okazać dobrym wyborem jako tanie i solidne urządzenie komunikacyjne do naszego telewizora.

Komentarze