Od 10 do 16 maja br. w salach wystawienniczych w podziemiach CSW Zamek Ujazdowski będzie można obejrzeć 16 fotograficzno-malarskich prac prof. Witolda Jacykowa – fragmentu obszernego cyklu pt. „Akty błękitne” wykonane w estetyce piktorializmu.
Na wystawie prezentowane są cyfrowe repliki wydrukowane na 11-kolorowej, wielkoformatowej, fotograficznej drukarce atramentowej Epson Stylus Pro 7900 na najwyższej klasy, debiutującym właśnie na rynku papierze Epson Japanese Kozo Paper Thin dodającym dodatkowej lekkości i świetlistości prezentowanym pracom. Centrum Sztuki współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2, www.csw.art.pl Wystawa czynna w dniach 10-16 maja 2014, wtorek-niedziela 12:00 -19:00, piątek 12-21
Klimatyczne prace prof. Witolda Jacykowa wydrukowane zostały na najnowszym papierze Epson Japanese Kozo Paper Thin. Wystawa przedstawia akt jako źródło inspiracji w tworzeniu pośrednich związków fotograficzno-malarskich w estetyce piktorializmu. Jest częścią obszernego cyklu pt. „Akty błękitne”.Epson Japanese Kozo Paper Thin to klasyczny orientalny papier stworzony przez Gary’ego Wornell’a. Oferuje on przejrzystość, doskonale nadaje się do grafik w stylu orientalnym, a także do sztuki bardziej współczesnej. Wszystkie prezentowane prace są oprawione na drewnianych ramach „na bęben”, co zostało zainspirowane przez japońska tradycje wytwarzania papierowych okien. Miąższ wykorzystywany do otrzymywania tego papieru pochodzi z drzewa morwy papierowej (Kozo), który sprawia, że papier jest bardzo wytrzymały zarówno na mokro jak i na sucho. Struktura papieru jest również bardzo trwała i po zmoczeniu łatwo powraca do kształtu płaskiego arkusza w stanie suchym. Te wyjątkowe właściwości sprawiają, że to nietypowe wykończenie jest nie tylko możliwe, ale i łatwe do zrealizowania.
Witold Jacyków
Urodził się w 1954 w Opolu. W latach 1976 – 1979 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w pracowniach rysunku i malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego, Norberta Witka. W 1979r. zrealizował dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Norberta Witka. W 2008r. uzyskał tytuł profesora sztuk filmowych. Zajmuje się fotografią i malarstwem.Kieruje Zakładem Teorii Sztuki i Fotografii Artystycznej w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików a także Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego. Używa fotografii jako subiektywnego komentarza wizualnego do otaczającej rzeczywistości. Poszukuje w niej obrazów w skondensowanej formie zdolnych przenosić treści natury symbolicznej. Obok działalności twórczej, wystawienniczej i pedagogicznej zajmuje się propagowaniem sztuki fotografii poprzez udział w jury licznych konkursów fotograficznych a także sympozjach i konferencjach jej poświęconych. Prowadzi aktywną działalność wystawienniczą organizując wystawy indywidualne i uczestnicząc w wystawach zbiorowych.
www.pracownia-fotografii.us.edu.pl