feat - wonderbook dinozaury

Wonderbook: Wędrówki z Dinozaurami – recenzja gry


Sony nie zamierza jak na razie porzucić kontrolera Wonderbook, czyli owej magicznej księgi, która wraz z Move przenosi gracza na ekran telewizora. Kolejną grą korzystającą z dobrodziejstw tej rozszerzonej rzeczywistości są Wędrówki z Dinozaurami.

Wonderbook: Wędrówki z Dinozaurami, to gra stworzona przy współpracy z telewizją BBC, która jest producentem paradokumentalnego serialu telewizyjnego o tym samym tytule (bez tego Wonderbook oczywiście). Gra jest utrzymana w podobnej konwencji co serial, z tą różnicą, że to gracze mają wpływ na to co się dzieje na ekranie).

W grze poznajemy świat prehistoryczny i największe gady jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię. Rozgrywka jest podzielona na pięć dwuczęściowych rozdziałów, w trakcie których poznajemy historie innego dinozaura. Pierwszy rozdział, bazuje na filmie Wędrówki z Dinozaurami 3D, który miał premierę w 2013 roku.

rec - wedrowki z dinozaurami 1

W każdym z rozdziałów, młodzi gracze – bo nie ukrywajmy, że jest to gra przeznaczona raczej dla młodszego odbiorcy – muszą przejść przez serię mini gier, a także czasem odpowiadać na pytania quizowe, czy rozwiązywać zagadki. Premiowana jest spostrzegawczość, pamięć i ciekawość. W czasie podróży przez prehistorię, gracze będą łupać skały w poszukiwaniu skamielin, a następnie dopasowywać kości do szkieletu. Czasem trzeba będzie prześwietlić dinozaura w poszukiwaniu konkretnych organów. Będą też zadania nieco bardziej „fabularne” gdzie będzie trzeba znaleźć odpowiednie miejsca na pokazywanym obszarze i wykonać pewną akcję. Sporo jest też walk, czy innych scen z życia dinozaura, gdzie gracz musi się wykazać zręcznością w powtarzaniu ruchów kontrolerem Move. Czasem nawet trzeba ryczeć, aby odstraszyć drapieżnika, czy oczarować partnerkę.

Wędrówki z Dinozaurami, to oczywiście festiwal machania pałeczką Move. Ale nie brakuje też wykorzystania mikrofonu do wołania dinozaurów po imieniu, czy odstraszania przeciwnika rykiem, a także samej książki do szukania obiektów na planszach.

rec - wedrowki z dinozaurami 2

Grafika w grze jest bardzo ładna. To takie same widoki, jakie można podziwiać w serialu BBC, czy filmie kinowym. Dinozaury wyglądają tak jam naukowcy uważają, że wyglądały, otoczenie jest bardzo ładne i dokładne, a animacje bez zarzutu.

Problem mam za to z dźwiękiem. Wędrówki z Dinozaurami wydano w pełnej polskiej wersji językowej. Głosu użyczyli Joanna Jabłczyńska i Leszek Zduń. Do samych aktorów nie mam żadnych zastrzeżeń, jednak ktoś, kto montował ścieżki dźwiękowe w grze, powinien dostać srogo po uszach. Niektóre kwestie są wypowiadane dużo ciszej niż inne. I to dużo ciszej. Gdyby nie możliwość włączenia napisów, czasem nie dałoby rady zrozumieć o co chodzi. Ktoś się nie postarał.

Poza tym, dźwiękowo gra jest kapitalna. Dinozaury ryczą, otoczenie tętni życiem, wszystko jest tak, jakby działo się tuż obok nas.

rec - wedrowki z dinozaurami 3

W zasadzie nie mam o czym już pisać, bo Wonderbook: Wędrówki z Dinozaurami, to nie jest jakaś wielka i skomplikowana produkcja. Można ją „skończyć” w ciągu 5 godzin, a jeśli ktoś będzie chciał zrobić platynę, to musi doliczyć godzinkę na powtórzenie niektórych mini gier.

Jednak to co jest moim zdaniem prawdziwą siłą tej gry, to jej wartość edukacyjna. Dzieciaki dowiadują się ciekawych rzeczy o okresie, kiedy na naszej planecie istniało zupełnie inne życie niż obecnie. Wszystko jest przedstawione w ciekawy i przystępny sposób. Nawet te przykre rzeczy jak śmierć niektórych dinozaurów. Dzieciaki uczą się, a potem sprawdzają swoją wiedzę w quizach. Dodatkowo, poznają ciekawostki ze świata dzisiejszego. I za to tej grze należy się uznanie. Bo nie tylko bawi w ciekawy sposób, ale jednocześnie zupełnie bez przymusu uczy i rozwija. Oby więcej takich produkcji.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post
Ten Wonderbook, to nie tylko machanie Movem, ale również nauka przez zabawę. Dzieciaki poznają fakty i ciekawostki z życia dinozaurów i historii Ziemi. A do tego sama gra jest różnorodna pod kątem zadań.
Problemy z dźwiękiem, czyli okazjonalne wyciszenie niektórych ścieżek narracji. Do tego kilka razy obiekt, który trzeba było użyć, znajdował się poza ekranem.
Leciwy już człowiek. Rocznik 76, XX wieku. Niektórzy mówią, że trzeba już złomować, ale się nie daje. Ciągle działa, dzięki swoim najlepszym cechom charakteru, czyli złośliwości i wyjątkowej wredocie. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Córka Oliwia, urodzona na początku 1999, syn Gabriel urodzony na początku 2008 roku, żona Żaneta...nie powiem kiedy urodzona...w każdym razie ma 18 lat (wartość prawdziwa niezależnie od tego kiedy to czytacie :P).

Komentarze