Plusy:
+ jakość wykonania
+ ładowarka z wymiennymi wtyczkami do różnych typów gniazd
+ możliwość podłączenia słuchawek
+ możliwość podłączenia źródeł dźwięku przez mini-jack
Minusy:
- jakość odtwarzanego dźwięku mogłaby być lepsza
- kiepskie przetwarzanie mowy w trakcie rozmów telefonicznych
- wysoka cena
Brytyjska firma Bayan Audio, która powstała w 2011 roku, oferuje w większości produkty do iPhone’ów. Są to głównie stacje dokujące z głośnikami oraz adaptery, które poszerzą możliwości naszego sprzętu audio o łącze bezprzewodowe. W moje ręce trafił jednak trochę inny produkt, bluetoothowy zestaw głośników skierowany do szerszego grona odbiorców – Soundbook. Zapraszam do zapoznania się z rezultatami testów.
Sprawdzany przeze mnie Soundbook nie jest tak naprawdę tylko i wyłącznie zestawem głośnomówiącym czy zewnętrznym głośnikiem. Oferuje trochę szersze możliwości, a wszystko to jest na dokładkę bardzo zgrabnie opakowane. No właśnie, wypadałoby zacząć test od tego jak prezentuje się samo opakowanie zestawu i co wchodzi w jego skład. Soundbook znajduje się w pudełku z grubego, sztywnego kartonu. Jest ono skonstruowane w ten sposób, że górna klapa zamykana jest na magnesy, które znajdują się pod powierzchnią. Trzymają one bardzo dobrze, a jednocześnie otwieranie i zamykanie takiego pudełka nie przysparza żadnych trudności. Minusem jest tu fakt, że klapy nie da się odgiąć zbyt dużo, przez co sama z siebie opada, co przeszkadza, gdy chcemy dłużej „pogrzebać” w pudełku. Wewnątrz znajduje się rzecz jasna samo urządzenie, a także 1,5 m długości kabel USB (jedno z jego gniazd to mini-USB) służący do zasilania Soundbooka. Oprócz tego dostajemy 1-metrowy kabel z pozłacanymi złączami mini-Jack po obu stronach. Miłą niespodzianką jest fakt, że producent dodał też ładowarkę z gniazdem USB, do której możemy wpiąć dwa rodzaje końcówek elektrycznych: „europejską” (taka jak w Polsce, czy np. w Niemczech) lub „brytyjską”, którą można użyć będąc na Wyspach. Dzięki temu możemy korzystać z ładowarki praktycznie w całej Europie. Oprócz wyżej wymienionych, naturalnie w skład zestawu wchodzi także instrukcja. Niestety, nie ma w niej języka polskiego, natomiast osoby swobodnie władające angielskim dowiedzą się jak obsługiwać urządzenie oraz co wchodzi w skład całego zestawu a także jaka jest specyfikacja Soundbooka.
Samo urządzenie ma nietypowy kształt, w przekroju poprzecznym jest to równoległobok. Dla ochrony część Soundbooka jest osłonięta warstwą nylonową, a front przysłania klapka. Jednocześnie pełni ona rolę stabilizatora, na którym stoi urządzenie. Z przodu głośniki zakrywa biała maskownica, na środku której widnieje logo producenta. Na górnej powierzchni urządzenia znajduje się 5 przycisków. Na środku jest włącznik, jednocześnie będący przełącznikiem trybu pracy, po jego lewej stronie znajdują się dwa przyciski służące do zmiany pasma częstotliwości w trybie radiowym, a po prawej stronie standardowy „+” i „-” do zmian głośności (którą odwzorowuje rząd białych diod obok środkowego przycisku). Ciekawą niespodzianką jest też fakt, że pod maskownicą na froncie kryje się potrójny wyświetlacz 7-segmentowy, który wskazuje na aktualnie użytkowany tryb. Na tyle urządzenia znajdują się trzy gniazda: mini-usb służące do ładowania oraz dwa gniazda mini-Jack. Jedno jest wyjściem, służy do podpinania słuchawek, a drugie wejściem i służy do podłączania zewnętrznych źródeł dźwięku nieposiadających bluetootha.
Jak wspomniałem, Soundbook firmy Bayan Audio działa w trybach. Do wyboru mamy trzy: bluetooth, input, radio. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, służy do bezprzewodowego podłączania zewnętrznych źródeł takich jak smartfon czy laptop. Cztery ostatnie źródła Soundbook zapamiętuje, w związku z czym nie musimy za każdym razem parować ich od nowa. W samym parowaniu pomaga też wbudowany protokół NFC, który je przyspiesza. Wystarczy że dotkniemy telefonem miejsca z logiem NF C (znajduje się ono na klapce podpórkowej) i urządzenia połączą się ze sobą poprzez bluetooth. Kolejne dotknięcie spowoduje rozłączenie. Drugim trybem jest „input”, tzn. możemy podłączyć zewnętrzne źródło poprzez kabel mini-jack i cieszyć się dźwiękiem nie tylko z laptopa, telefonu ale również z zestawu hi-fi czy amplitunera. Trzeci tryb to radio. Jest tu możliwość wyboru częstotliwości, która zostanie zapamiętana, w związku z czym po restarcie urządzenia nie musimy od nowa stroić. Warto jeszcze dodać, że sama klapa osłaniająca front w momencie jej „otworzenia” uruchamia Soundbooka, a w momencie zamknięcia wyłącza go.
Jak zatem prezentuje się jakość dźwięku emitowanego przez urządzenie brytyjskiego producenta ? Niestety, nie ma tu żadnej rewelacji. Dwa 1-calowe głośniki i jeden 2-calowy głośnik „pasywny” nie dają zbyt wielkiej przyjemności słuchania, aczkolwiek i tak jest to postęp w stosunku do odpowiedników wbudowanych w smartfonach i laptopach. W przetwarzanym dźwięku najbardziej brakuje wysokich tonów, a niskie powodują że odnosi się wrażenie iż całość jest jakaś przytłumiona. Analogicznie ma się sprawa w przypadku połączenia z laptopem. Przetestowałem również Soundbooka jako zestaw głośnomówiący do smartfona. Działa on poprawnie i naprawdę głośno, lecz mój rozmówca narzekał na przytłumiony dźwięk. Co ciekawe, to wydaje mi się, że regulacja głośności wpływa również w jakiś sposób na czułość mikrofonu, gdyż po sporym podgłośnieniu, jakość dźwięku po stronie rozmówcy także uległa lekkiej poprawie.
Testowałem też jakość Soundbooka gdy podłączy się do niego słuchawki. Najpierw były to zwykłe, lekkie i małe słuchawki od discmana – przy głośności w testowanym urządzeniu ustawionej na 50% bezproblemowo można było słuchać muzyki. Instrukcja podaje, że produkt firmy Bayan Audio działa ze słuchawkami, które mają własne wzmocnienie. Jak wykazał powyższy test – nie jest to niezbędne gdy mamy małe słuchawki o dobrej efektywności. Inaczej ma się sprawa z większym zestawem. W celu porównania podłączyłem też moje Razer Cacharias, których używam na co dzień przy komputerze. Są to już duże, zamknięte słuchawki. W ich przypadku trzeba było dać głośność Soundbooka na 100% żeby słyszeć ciche dźwięki. W obu przypadkach jakość dźwięku była bardzo dobra i nie odbiegała od tego co możemy słyszeć w discmanie czy z komputera.
Oprócz powyższych, testowałem także zasięg połączenia przez bluetootha. Okazało się, że swobodnie sięga ono z parteru do II. piętra, a przerywało jedynie w trakcie przechodzenia między poziomami domu. Na tak znacznej odległości w stabilnej sytuacji, gdy Soundbook stał na stole, nie było zakłóceń ani przerw w odbiorze sygnału. Pozwala to sądzić, że swobodnie można używać produktu Brytyjczyków w obrębie domu, niekoniecznie będąc na tym samym piętrze.
Specyfikacja (wg. strony producenta):
Moc wyjściowa: 15 W Stereo
Głośniki: 2 x 1″ long throw neodymium, 1 x 2″ passive bass radiator
Wytwarzane częstotliwości: 40Hz do 20 kHz
Bluetooth: Bluetooth – a2dp music profile with aptX + hands free profile
Napięcie (dla ładowarki): 100V – 240V ~ 50 / 60 Hz
Żywotność baterii: > 10 godzin
Wejścia: 3.5mm jack, Bluetooth 4.0 aptX (wbudowany), FM radio (wbudowane), mikrofon
Wyjścia: 3.5mm wyjście do podłączenia słuchawek
Auto Connect / Parowanie: Jedno-dotykowe połączenie przez Bluetooth 4.0, zintegrowane NFC
Wymiary: 160mm szer. x 88mm wys. x 38mm głęb.
Oceny:
Wygląd: 5/5
Wykonanie: 5/5
Dźwięk: 3,5/5
Funkcje: 4,5/5
Stosunek ceny do jakości: 2/5
Sumarycznie: 4/5
PODSUMOWANIE:
Bayan Audio Soundbook to urządzenie posiadające dość szerokie spektrum możliwości jak na segment urządzeń bezprzewodowych. Znacznym pozytywem jest również wysoka jakość wykonania, gustowny wygląd i bardzo dobrze rozplanowane opakowanie. Niestety, jakość dźwięku powinna być mimo wszystko przy tych gabarytach i sugerowanej cenie 899 zł lepsza.