feat -patriot-viper-vpn110

Patriot Viper VPN110 – test dysku

Plusy:
- Wydajny radiator
- Naprawdę dobre prędkości zapisu i odczytu
- Rozsądna cena

Minusy:
- Zintegrowany radiator może być problemem w niektórych komputerach


Patriot Viper VPN110 to dysk SSD zaprojektowany pod złącze M.2, czyli wykorzystujący magistralę PCI Express.

Sama konstrukcja dysku wzbudza szacunek, przede wszystkim za sprawą solidnego radiatora, na stałe zamontowanego na płytce. Aluminiowa konstrukcja w kolorze czarnym zawiera sześć żeber termicznych, bardzo elegancko odprowadzających temperaturę, co w tego typu urządzeniach, przy wysokich szybkościach zapisu i odczytu, jest wręcz konieczne, o ile nasza płyta główna nie posiada gotowych rozwiązań. Zintegrowany radiator sprawia jednak, że grubość urządzenia przekracza jeden centymetr, więc warto zawczasu sprawdzić, czy mamy na to miejsce. Oczywiście w klasycznych pecetach dla graczy nie jest to problemem, ale już niektóre kompaktowe urządzenia czy laptopy mogą nie pozwolić na instalację. Warto zaznaczyć, że choć firma Patriot czasem umieszcza na dyskach M.2 dla graczy podświetlenie, tu z niego zrezygnowano. Przy okazji wspomnę, że zrezygnowano również z dedykowanego oprogramowania, które towarzyszyło choćby modelowi VPN100, co należy zaliczyć do minusów.

test -patriot-viper-vpn110-2

Do testów dostaliśmy wersję 512 GB, ale na rynku dostępne są i mniejsze (256 GB) i większe (1 i 2 TB). Przy aktualnych średnich cenach nasz model oferuje 1 GB za 65 groszy, co – biorąc pod uwagę radiator, którego nie trzeba dokupywać – jest bardzo dobrą ofertą. Naklejka gwarancyjna z jednej strony i zintegrowany radiator z drugiej uniemożliwiły podejrzenie, jakich podzespołów użyli kalifornijscy patrioci (produkujący sprzęt na Tajwanie) w dysku Patriot Viper VPN110. Jeśli idzie o główne układy, firma ma długą tradycję współpracy z Phison Electronics Corporation (Tajwan zresztą), więc pewnie nie jest w tym wypadku inaczej. Trudniej zgadywać producenta pamięci flash – w modelu VPN100 była to Toshiba.

test -patriot-viper-vpn110-4

Patriot Viper VPN110 zaprojektowano pod PCI Express Gen3 x4 z protokołem NVMe. Siłą rzeczy ogranicza to maksymalną przepustowość, ale z drugiej strony 3 generacja jest bardzo szeroko używana, więc ten dysk możemy użyć w bardzo wielu starszych urządzeniach, by dać systemowi operacyjnemu solidnego kopa. Producent reklamuje dysk jako osiągający prędkości do 3300 MB/s odczytu i 3000 MB/s zapisu. Oczywiście w praktyce nie jest aż tak pięknie, ale parametry testowe nieźle zbliżyły się do tych wartości. Co również ważne, były stabilne w dłuższym czasie ciągłego użytkowania.

test -patriot-viper-vpn110

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4/5
Wykonanie: 5/5
Funkcje: 4/5
Stosunek ceny do jakości: 5/5
Ogólnie: 4,5/5

PODSUMOWANIE:

Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę za gigabajt pojemności i parametry zapisu oraz odczytu w czołówce dysków wykorzystujących PCIE Gen3, Patriot Viper VPN110 może bardzo poprawić wydajność ciut starszych pecetów, nie rujnując przy okazji budżetu.

Komentarze