natec_szablon

Natec Alfama RGB Ring Light – test lampy

Plusy:
+ różne temperatury światła
+ rewelacyjne doświetlanie
+ sporo trybów RGB
+ łatwość montażu
+ sterowanie na kablu
+ pilot luzem
+ pilot do telefonu
+ cena

Minusy:
- zamontujesz w nim tylko telefon
- słabiej działa jako drugie źródło światła przy mocnej lampie


Sprzęt, który dzisiaj opiszę może nie jest esencjonalnym dla każdego gracza. Ale dla osób, które chcą coś podziałać w Internecie, może okazać się niezbędny. Chodzi o oświetlenie, do nagrywania materiałów wideo. Oto RGB Ring Natec Alfama.

Czarne, płaskie pudełko z pomarańczowymi elementami i sporym zdjęciem oświetlenia wygląda zachęcająco. Wewnątrz w kolejnym pudełku znajdujemy cały sprzęt, otulony czarną gąbką. Jest ring z kablem USB, pilot do sterowania oświetleniem, pilot do telefonu (aby robić zdjęcia), trójnóg, uchwyt na telefon i głowica do zamocowania lampy na trójnogu. Słowem pudełko wypakowane po brzegi.

DSC00094

Zmontowanie zestawu trwa kilka sekund. Na uwagę zasługuje uchwyt na telefon, który jest umieszczony na sztywnym, ale „plastycznym” pręcie. Można go odpowiednio wygiąć, aby telefon był umieszczony dokładnie tak jak chcemy.

Lampa ma średnicę 10 cali, czyli jakieś 25 centymetrów. Spokojnie zmieści się „wewnątrz” każdy telefon, jakim będziemy chcieli coś nagrać. A nawet jeśli nagrywać będziemy czymś większym, to lampa może stać z tyłu i po prostu nas doświetlać.

DSC00095

Wewnątrz lampy według instrukcji, znajduje się 168 LEDów. Temperatura uzyskiwanego światła mieści się w przedziale od 3000 do 6500K, co sprawia, że jesteśmy w stanie dostosować oświetlenie do każdych warunków. Oczywiście ring nie daje tylko białego światła. Mamy też do dyspozycji cały wachlarz oświetlenia RGB. I to nie tylko świecącego stale w jednym kolorze. Można włączyć kolorowe „kalejdoskopy”, płynne przechodzenie z jednej barwy w inną, czy efekt oddechu. Jeśli lubiccie bawić się efektami oświetleniowymi, to poczujecie się tu jak w domu.

DSC00096

Światło ma moc 800 lumenów. To całkiem sporo, choć na początku bałem się o to, że może być za słabe. Jednak jak się okazało, ring sprawdza się idealnie nawet jako jedyne źródło oświetlenia w ciemnym pokoju, podczas transmisji live na YouTube.

stream1

Przyznam się Wam do czegoś. Oprócz pisania na GGK, prowadzę też swój kanał na YouTube poświęcony grom planszowym. Używam do nagrywania lamp, choć z uwagi na nieco inny rodzaj nagrywanych materiałów, są to spore lampy o dość mocnym świetle. Jednak co jakiś czas robię dla swoich widzów transmisje Live, podczas których gadam o różnych sprawach związanych z planszówkami. Transmisje te są zwykle wieczorami i wtedy pojawia się konieczność doświetlenia mojej paszczy. Natec Alfama sprawdził się idealnie.

stream4

 

Ustawiłem go jakieś 50-70 centymetrów od twarzy, na innym statywie niż ten dołączony do zestawu. Włączyłem światło o temperaturze 6500K na całą moc i było kapitalnie. Nie raziło w oczy, a doświetlenie było bardzo dobre. Pobawiłem się też kolorami. Co prawda te efekciarskie zmienne kolory nie do końca były widoczne, to światło stałe było mocne i porządne.

I są tylko dwie rzeczy jakie mi osobiście trochę psują nastrój podczas użytkowania tego Ringa.

stream2

Pierwsza to brak możliwości „wkręcenia” do niego aparatu fotograficznego. Nie używam telefonu do nagrywania, tylko kompaktowego aparatu. Niestety nie można go zamocować do tej lampy, a szkoda.

Druga rzecz, to fakt, że choć lampa radzi sobie idealnie jako źródło światła, to przegrywa jako drugie światło z mocnymi lampami, których używam na co dzień. W jednym z materiałów zrobiłem eksperyment i oprócz zwyczajowej lampy ustawionej po mojej prawej, dołożyłem jeszcze ring po lewej, ustawiony na światło kolorowe. Zmieniałem sobie kolory z zielonego na czerwony i niebieski. Niestety w jasnym pomieszczeniu, z mocnym doświetleniem nie było to zbyt dobrze widoczne.

stream3

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna rzecz. Cena. Natec Alfama kosztuje niecałe 100 złotych. Standardowa cena to około 80 złotych, ale można trafić nawet na oferty rzędu 55 złociszy. Jeśli bawicie się w nagrywanie, to grzech nie brać.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4/5
Wykonanie: 4,5/5
Funkcje: 4,5/5
Stosunek ceny do jakości: 5/5
Ogólnie: 4,5/5

PODSUMOWANIE:

Jeśli nagrywasz materiały na YouTube, czy TikToka i potrzebujesz dobrego doświetlenia, które da Ci też fajne możliwości zabawy kolorami, to Natec Alfama będzie strzałem w dziesiątkę. Świetna jakość, sporo możliwości i mega niska cena. W zasadzie można napisać jedynie "Brać, nie gadać".

Leciwy już człowiek. Rocznik 76, XX wieku. Niektórzy mówią, że trzeba już złomować, ale się nie daje. Ciągle działa, dzięki swoim najlepszym cechom charakteru, czyli złośliwości i wyjątkowej wredocie. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Córka Oliwia, urodzona na początku 1999, syn Gabriel urodzony na początku 2008 roku, żona Żaneta...nie powiem kiedy urodzona...w każdym razie ma 18 lat (wartość prawdziwa niezależnie od tego kiedy to czytacie :P).

Komentarze