msigc30

MSI Force GC30 v2 – test pada

Plusy:
+ łączność bezprzewodowa i przewodowa
+ jakość wykonania
+ wygląd
+ długi kabel
+ wymienna nakładka na D-pad
+ działanie przycisków i triggerów
+ cena

Minusy:
- o co chodzi z tymi trybami?


Dawno temu posiadacz PCta używał tylko klawiatury i myszy do sterowania postaciami na ekranie monitora. Ewentualnie joysticka przy symulatorach. Pady były domeną konsolowców. Oczywiście do czasu. Obecnie komputer bez leżącego gdzieś obok pada, sugeruje maszynę do pracy biurowej, lub sprzęt miłośnika strategii, lub cRPG (w dużym uproszczeniu). Jednak mnóstwo gier korzysta z dobrodziejstw padów. Na przykład takiego kontrolera jak MSI Force GC30 v2.

DSC00089

Niewielkie pudełko skrywa w sobie kontroler, dwa kable, metalową nakładkę, dongla USB i instrukcję obsługi. 

Moc od MSI to klasyczny pad do PCta. Dlaczego piszę, że klasyczny? Bo jego kształt jest wzorowany na padach do Xboxa. Dla wielu osób to bardzo dobra wiadomość, choć znajdą się też miłośnicy układu z Playstation. Mnie i synowi układ xboxowy pasuje, bo gramy też na Switchu, który ma podobny układ przycisków i analogów. Jedyne co potrafi drażnić, to przestawianie się między Switchem i PCtem jeśli chodzi o przyciski A i B.

DSC00090

Pad jest wykonany bardzo porządnie. Biały kolor sprawia, że prezentuje się bardzo dobrze. Świetnie leży w dłoniach i nie ma się wrażenia delikatności całego urządzenia. Na bokach znajdują się niewielkie fragmenty gumo podobnego tworzywa, które zapobiega ślizganiu się rąk. Przyciski LB i RB chodzą delikatnie i mają słyszalny klik, kiedy są wciskane. Triggery natomiast mają dość długi „skok” i brak na końcu tego charakterystycznego kliknięcia. Dzięki temu w grach, w których siła „nacisku” na trigger ma znaczenie, ten pad sprawuje się wyśmienicie.

Analogi nie mają na grzybkach gumy, ale mimo tego nie miałem problemu ze ślizganiem się kciuków. Przyznam jednak, że ten jasny kolor analogów nie przypadł mi do gustu. Czarne gałki z GC20 wyglądają lepiej moim zdaniem.

DSC00091

Pad podłączamy do komputera na dwa sposoby.

Po pierwsze bezprzewodowo. W zestawie znajdziemy dongla USB, który pozwala na połączenia pada przez Bluetooth z naszym komputerem. Połączenie przebiega bez problemu i dość szybko możemy bawić się beż używania kabli. Wbudowana bateria wystarcza do gry przez coś około 7 godzin. Kiedy padnie, wystarczy podłączyć kontroler do komputera załączonym kablem i po jakichś 2-3 godzinach mamy baterię naładowaną i gotową do dalszej zabawy. 

Ale kabel nie służy tylko do ładowania pada, bo po prostu możemy połączyć pada z PCtem kablem USB. Ma on dwa metry długości, co zapewnia dość komfortową rozgrywkę niezależnie od tego, czy siedzimy przy laptopie, czy przy stacjonarce. Możemy go również podłączyć pod telefon z Androidem. Służy do tego drugi dołączony kabel. Jest on krótszy (30 cm), ale to raczej normalne, że będziemy siedzieć bliżej urządzeń mobilnych.

MSI Force GC30 v2 ma jeszcze dwie ciekawe opcje.

DSC00092

Pierwsza, to wymienny krzyżak pod prawym analogiem. Okazuje się, że metalowy krzyżak, jest przyczepiany na magnes. Bez problemu można go zdjąć i wymienić na okrągły d-pad, dzięki któremu łatwiej jest uzyskiwać kierunki „na skos”. Świetna sprawa. Zwłaszcza, że można wymieniać tę nakładkę „w locie”

Druga rzecz, to tryby. Jak głosi instrukcja, pad można przełączać pomiędzy czterema trybami: domyślnym, cyfrowym, analogowym i Android. Zmiany trybu dokonuje się przytrzymując przycisk na środku pada. O tym jaki tryb jest w danym momencie uruchomiony, informują nas diody na środku. Co robią owe tryby? No cóż…Nadal nie mam pojęcia. Według instrukcji w trybach analogowym i cyfrowym gracz może dowolnie skonfigurować odpowiednio gałki analogowe i D-pad do swoich potrzeb. Jednak co dokładnie podlega konfiguracji, ani jak się to dokładnie robi, o tym instrukcja milczy, a próby zmiany trybu w trakcie używania pada nie dały żadnej odpowiedzi.

DSC00093

Jedną z ważniejszych rzeczy jest też cena. Pada można dostać za średnio 190 złotych, co jest naprawdę dobrą propozycją, jeśli zerkniemy na jakość wykonania, wymienny d-pad, czy ogólny komfort użytkowania. Jest to na tyle dobra cena, że warto pomyśleć o zakupie tej wersji, zamiast GC20 V2.  

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4/5
Wykonanie: 4/5
Funkcje: 4,5/5
Stosunek ceny do jakości: 4,5/5
Ogólnie: 4,5/5

PODSUMOWANIE:

Jeśli szukacie porządnego pada do swojego komputera stacjonarnego, albo laptopa. Jeśli szukacie sprzętu, który jest wygodny, funkcjonalny, nieźle wygląda i jest w miarę tani, to spokojnie możecie zwrócić wzrok ku temu urządzeniu. MSI Force GC30 v2 to niezła jakość, komfort gry i wygoda za świetną cenę. Bez wodotrysków, ale porządnie. I to trzeba docenić. No i fakt, że można bawić się bez kabli jest tu sporym plusem. Warto moim zdaniem nawet dołożyć kilka złotych i kupić tę wersję zamiast MSI GC20 V2.

Leciwy już człowiek. Rocznik 76, XX wieku. Niektórzy mówią, że trzeba już złomować, ale się nie daje. Ciągle działa, dzięki swoim najlepszym cechom charakteru, czyli złośliwości i wyjątkowej wredocie. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Córka Oliwia, urodzona na początku 1999, syn Gabriel urodzony na początku 2008 roku, żona Żaneta...nie powiem kiedy urodzona...w każdym razie ma 18 lat (wartość prawdziwa niezależnie od tego kiedy to czytacie :P).

Komentarze