test- tablet manta mid 1005 hd 10''

Test: Tablet Manta Duo Power 10” HD MID1005 [Materiał Zbiorczy]

Plusy:
+ Płynny i bardzo stabilny system
+ Wytrzymała bateria
+ Całkiem wydajny jak na ten przedział cenowy
+ Ekran IPS 10''
+ Nadaje się do grania
+ Nie ma problemów z filmami FullHD
+ Odpowiednia waga

Minusy:
- Brak modułu 3G
- Mali-400 to już przeżytek
- Średnia kamera
- Wizualnie bardzo dobry, ale niezbyt się wyróżnia


Dzięki firmie Manta miałem możliwość przetestować jeden z ich tabletów — MID1005, który trafił do mych rąk. 

mid1005 -- pudełko

Powyżej macie pudełko jakie dziś przyniósł do mnie kurier. Całość nie jest jakaś ciężka, w końcu w środku znajduje się tablet o przekątnej ekranu 10 cali. Manta zaprojektowała całkiem przystępne opakowanie, które jest wstanie przykuć wzrok przeciętnego, przyszłego nabywcy. Ważne informacje zaprezentowano za pomocą prostych ikon, zaś z tyłu znajdziemy pełną specyfikację.

  • Procesor: RK 3066, Cortex A9 Dual Core 1.5 GHz
  • GPU Mali-400 Quad, akceleracja 3D OPEN GL V2.0
  • System operacyjny: Android 4.1
  • Pamięć RAM: 1GB DDR3
  • Pamięć: 16GB Flash
  • Internet: WiFi 802.11b/g/n
  • Ekran: 10,1″ HD LED; 1280×800, Multi-Touch Panel
  • Czytnik kart: MicroSD max. 32GB
  • HDMI 1.3 Standard
  • 1 x micro USB
  • Wbudowany głośnik 1W
  • Wyjście słuchawkowe Mini Jack
  • Wideo: do 1080P HD
  • Kamera: 2.0Mpix przódi 2.0MPix tył
  • Wbudowany G-Sensor
  • Obsługa modmów zewnętrznych 3G
  • Akumulator: 3000mAh
  • Czas pracy: do 7 godzin
  • Zasilanie: 9V/2A
  • Wymiary (Sz./Wys./Dł.): 261.6×172.7×10.6mm
  • Waga: 640g

IMG_20131121_193306

Tak prezentuje się tablet po wyjęciu z pudełka. Oprócz niego znajdziemy w środku kabel zasilania, kabel micro USB oraz instrukcje obsługi. Zabrakło przelotki umożliwiającej podłączenie zewnętrznego modemu 3G, który jest obsługiwany przez ten model, oraz jakiegoś etui. Nie mniej jednak tragedii nie ma.

Design nie jest jakiś nadzwyczajny i za bardzo nie wyróżnia się wśród modeli z tej samej półki cenowej, co osobiście trochę mi się nie podoba. Na rynku mamy sporo podobnych do siebie urządzeń i jedynie różnią się specyfikacją. Tył tabletu jest metalowy i przynajmniej sprawia wrażenie, iż sprzęt ma odpowiednią wagę. Świetnie leży w dłoniach, choć obsługa jedną ręką nie wchodzi za bardzo w grę, ze względu na gabaryty. Z lewej strony umieszczono przyciski funkcyjne oraz różne porty. Zestaw jest standardowy, zaś wszystko macie ładnie wyszczególnione w powyższej specyfikacji. Matryca IPS zapewnia dobre odwzorowanie barw i prezentuje się naprawdę nieźle. Sam system działa bardzo płynnie i j nie zaobserwowałem jakiś zacięć.

Jako student Uniwersytetu Łódzkiego na wydziale Matematyki i Informatki, postanowiłem zabrać ze sobą tablet Manty, aby sprawdzić, czy urządzenie to w jakiś sposób pomoże mi w zajęciach. Liczyła się płynna praca, czas baterii oraz bezproblemowe przełączanie się miedzy aplikacjami. 

Na początek podłączyłem się do lokalnej sieci Wi-Fi. Nie było większych problemów, choć czasami sygnał zanikał. Zaobserwowałem to nie tylko w testowanym urządzeniu, ale i w wielu różnych tabletach z niskiej i średniej półki cenowej. Praktycznie wszyscy producenci strasznie oszczędzają na module sieciowym, przez co zasięg odbioru internetu bezprzewodowego jest naprawdę słaby. Niemniej jednak jakoś się udało i mogłem spokojnie pobrać kilka aplikacji, w tym C++ Programming Reference Free i SQL Reference. Obydwa programy były dla mnie pomocne, gdyż na 10 calowym ekranie miałem masę różnych komend i informacji. Szczególnie doceniłem wsparcie tabletu w przypadku baz danych, gdyż wcześniej nie miałem doświadczenia w ich projektowaniu, a mając obok siebie małą encyklopedie dość szybko załapałem, co i jak działa. Rzecz jasna, to nie jedyne aplikacje, z jakich korzystałem, a że żadnej z nich nie wyłączałem, specjalnie po to, aby sprawdzić, czy MID1005 poradzi sobie z przełączaniem między programami, gdy masa z nich jest ciągle włączona.

1. Google Chrome

google chrome

Żaden student nie mógłby obejść się bez przeglądarki. W moim przypadku jest to Google Chrome, gdyż wszystkie ustawienia i zakładki mam tutaj zapisane. Sama aplikacja działa naprawdę dobrze, choć z pewnymi stronami było ciężko, głownie przez to, że są duże i tablet musiał wczytać masę różnych obrazków i reklam. Przełączanie się między kartami odbywało się całkiem płynnie i jak na takiej klasy sprzęt to nie ma na co narzekać. Sprawdziłem także Operę i Dolphin’a, gdzie ten ostatni sprawował się najlepiej. Mimo to, pozostaje przy swojej przeglądarce, bo działa na tyle dobrze, że nie muszę się irytować, a strony ładują się w miarę szybko.

2. Gadu-Gadu

Gadu-Gadu

Za pewne wielu z was nie używa już GG, ale mnie się ono czasami przydaje, tym bardziej, że mam tam sporo ważnych kontaktów i możliwość wysłania do kogoś informacji z uczelni potrafi uratować skórę — np. na kolokwium :). Sama aplikacja jest średnio przystosowana do tabletów, ale działa płynnie i stabilnie. UI mogliby w końcu poprawić, gdyż całość jest strasznie mała, ale ważne, iż GG nie przysparza żadnych dodatkowych problemów.

3. YouTube

YouTube MID1005 (2) YouTube MID1005 (1)

Nikt mi nie wmówi, że wszystkie wykłady są ciekawe i można bez przymykania powiek w nich uczestniczyć. Szczególnie o 8:00 w niedziele. Przynajmniej ja nie potrafię. Wtedy na ratunek przychodzi YouTube, który ma dla mnie szczególne znaczenie, gdyż na kilka tabletach nie zawsze aplikacja zewnętrzna działa jak należy. Na szczęście MID1005 od Manty mnie nie zwiódł. Wszystkie obejrzane prze mnie filmiki odtwarzały się prawidłowo, tak samo w postaci miniatur, gdy byłem w panelu głównym, co zresztą macie pokazane powyżej. Jeżeli więc będziecie mieli ochotę pooglądać coś sobie na wykładzie, to ten sprzęt wam to spokojnie umożliwi.

Multitasking

Jak już wspomniałem wcześniej, wyposażony w 1GB RAM i 2-rdzeniowy procesor 1,5GHz tablet Manty sprawdza się naprawdę dobrze. Bateria wytrzymała 8 godzin zabaw z nim, rzecz jasna nie ciągłych, ale i tak wynik robi wrażenie. 10 cali nie każdemu przypadnie do gustu, ale niejeden student mógłby, tak samo jak ja, docenić to urządzenie podczas wypadów na uczelnie. Z grami radzi sobie podobnie, ale o nich napiszę nieco więcej innego dnia. Powyższy obrazek przedstawia mniej więcej, ile aplikacji na raz miałem odpalonych, a mimo to MID1005 nie przycinał się i przełączał mnie między nimi szybko i płynnie.  Nawet się skubany nie grzeje tak jak inne urządzenia tego typu.

Postanowiłem przepuścić przez ten sprzęt różne benchmarki, aby się dowiedzieć ile ma tej mocy pod maską. Efekt?

Umiarkowany. Zresztą zobaczcie sami. Poniżej macie obrazki z konkretnych aplikacji testujących, zarówno wszystkie podzespoły jak i sam procesor oraz grafikę.

1. CPU Prime Benchmark

test manta mid1005 (2)

Może i dwa rdzenie są, ale ich wydajność stoi na poziomie podkręconego HTC Desire. Zastanawiam się kiedy ktoś włoży procesor od Intela do tabletu napędzanego Androidem w Polsce, bo wyniki CPU tej firmy pokazują, że jednordzeniowy układ, może pobić nawet 2 a nawet 4 rdzeniowy chłam z Chin.

2. Anomaly 2 Benchmark

test manta mid1005 (3)

test manta mid1005 (4)

Na wysokich ustawieniach nie ma co grać, bo w sytuacjach gdy dużo dzieje się na ekranie gra potrafi ostro zwolnić. Medium to odpowiednie ustawienie pod MID1005, na którym rozgrywka jest naprawdę przyjemna.

3. Multitouch Tester

test manta mid1005 (8)

test manta mid1005 (1)

Multitouch działa bez zarzutu, niestety brakło jednego palca, aby na drugim obrazku pokazać działanie 10 paluchów na raz.

4. AnTuTu v.4.0.3

test manta mid1005 (7)

test manta mid1005 (6)

Test bez AnTuTu to nie test. 14035 to całkiem ładna liczba, której MID1005 nie ma się co wstydzić. Pozycja miedzy Galaxy S2 i HTC One X to dla tego sprzętu wręcz wyróżnienie. Zatem łapka w górę musi być!

5. AnTuTu 3Drating Benchmark

test manta mid1005 (5)

Wynik 2194? Mali-400 musi odejść do lamusa, bo ten GPU jest po prostu już za słaby dla bardziej zaawansowanej grafiki 3D. Może jakaś Tegra w kolejnym tablecie Manty? Nie obrażę się.

Jak już pewnie sami zauważyliście, MID1005 nie jest demonem prędkości, ani wydajności. Procesor, który go napędza to RK 3066, Cortex A9 Dual Core 1.5 GHz, zaś za grafikę odpowiada Mali-400. Przy wsparciu 1GB pamięci DDR3 efekty są jakie są, lecz mimo podobnej specyfikacji jak u wielu innych tabletów, tablet Manty radził sobie w testach nie najgorzej. Osoby szukające czegoś z średniej półki cenowej powinny być zadowolone, gdyż na MID1005 można spokojnie pograć w wiele gier np. Real Racing 3 lub Dead Trigger 2 (o Angry Birds nie wspomnę) czy obejrzeć film w wyższej rozdzielczości.

Wydawałoby się, iż sprzęt ten raczej średnio nadaje się do grania, ale wasze wątpliwości powinien rozwiać poniższy materiał wideo.

Patrząc na obecną cenę tego tableta — nowy około 560zł, wydaje mi się, iż jest to całkiem niezłe rozwiązanie dla każdego z was. Powyższe testy wykazały, iż MID1005 nie należy do najlepszych, lecz spokojnie zaspokoi potrzebny przeciętnego użytkownika. Można na nim oglądać filmy, rozmawiać przez Skype, nie ma problemu z aplikacjami i to wszystko przy 10 calach. Oczywiście, można by się kłócić, iż na przykład na Allegro, jest trochę tańszych „używek”, lecz tutaj chodzi bardziej o nabycie czegoś nowego. Gdybym tylko mógł, to z chęcią zostawiłbym ten tablet w domu, gdyż jego możliwości odpowiadają moim wymaganiom.

Test: Tablet Manta Duo Power 10” HD MID1005 | Dzień #0
Test: Tablet Manta Duo Power 10” HD MID1005 | Dzień #1-2
Test: Tablet Manta Duo Power 10” HD MID1006 | Dzień #3
Test: Tablet Manta Duo Power 10” HD MID1006 | Dzień #4
Test: Tablet Manta Duo Power 10” HD MID1005 [Materiał Zbiorczy] <—

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4.5/5
Wykonanie: 4.5/5
Obraz: 5/5
Dźwięk: 5/5
Funkcje: 4.5/5

PODSUMOWANIE:

Tabletów na rynku jest naprawdę sporo, ale uważam, że MID1005 to taki sprzęt, nad którym powinniście się zastanowić. Ma wszystko to, czego oczekujecie od produktu z średniej półki i na pewno was nie zawiedzie. 10 cali robi wrażenie, a matryca IPS zapewnia świetny obraz. Jeżeli nie masz wymagań na poziomie Nexusa bierz w ciemno!

Komentarze