test -logitech-mx-master

Test myszy Logitech MX Master

Plusy:
- jakość wykonania
- ergonomiczna konstrukcja
- łatwa regulacja kółka
- działa na większości powierzchni

Minusy:
- niezbyt duża rozdzielczość
- wysoka cena


Firma Logitech (a w zasadzie już teraz Logi, rebranding w toku) myszy z serii MX wypuszcza rzadko. Od czasu premiery MX Performance minęło dobre pół dekady. Nigdy nie były to urządzenia tanie, ale cenę usprawiedliwiała częściowo jakość. Z MX Master jest dokładnie tak samo: kosztuje sporo, ale wystarczy na lata, prawdopodobnie będzie wciąż działała, gdy Logi ogłosi premierę kolejnego modelu MX.

Na wstępie jedno bardzo ważne ostrzeżenie: mimo swego wyglądu i rozmiarów, MX Master nie jest myszką stworzoną specjalnie dla graczy. Za 400 złotych bez problemu da się kupić wiele gryzoni znacznie lepiej przystosowanych do elektronicznej rozrywki. Oczywiście, o ile nie zależy nam na kosmicznej precyzji, nie bierzemy udziału w turniejach i walkach rankingowych, MX Master będzie sprawdzał sie całkiem dobrze. Aktywni gracze jednakże wiedzą, że myszy bezprzewodowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla nich, a tu dodatkowo nie możemy wymienić akumulatora, gdy się rozładuje – trzeba urządzenie podpiąć kablem USB. Ogólnie należy być ostrożnym wobec urządzeń z niewymiennymi akumulatorami, choć akurat w wypadku Logi wytrzymują one zwykle wiele lat.

new -logitech-mx-master

MX Master oferuje rozdzielczość od 400 do 1600 DPI. Dla porównania czujnik recenzowanej przeze mnie jakiś czas temu myszy Razer DeathAdder Chroma może się pochwalić 10 000 DPI. W obrębie oferty Logi, nawet wśród urządzeń bezprzewodowych, można znaleźć chociażby wyraźnie tańszy model G700 z 5700 DPI (i przy okazji z mnóstwem dodatkowych przycisków przydatnych graczom). Czujnik w MX Master służy bowiem zupełnie innym celom. Wyposażono go w technologię Darkfield, dzięki której mysz działa nawet na błyszczących powierzchniach i grubszym szkle. To działanie nie jest może perfekcyjne, podczas testów zdarzały się niedokładności, ale i tak mało który gryzoń w ogóle może pracować w takich warunkach, wiec nie ma co narzekać.

new -logitech-mx-master-1

Bardzo ciekawą opcją jeż możliwość przełączenia się jednym kliknięciem pomiędzy trzema urządzeniami. Oczywiście muszą one być wyposażone w uniwersalny odbiornik Logi albo technologię Bluetooth. Jeśli zestawimy tę opcję z czujnikiem Darkfield od razu jasne się staje, do jakich zastosowań przewidziano mysz MX Master. Wygodna obsługa kilku urządzeń z dowolnego miejsca, bez martwienia się o powierzchnię – taki pilot uniwersalny dla komputerów. Trwały, świetnie wykonany i elegancki. Do tego bardzo ergonomiczny. Logi wiele lat temu wypracowało sobie charakterystyczny kształt myszy, kojarzący się ze skuterem wodnym, pozwalający na bardzo wygodne użytkowanie. Zwłaszcza doceniają go osoby o dużych dłoniach, mające problemy z mniejszymi gryzoniami.

new -logitech-mx-master-2

W zagłębieniu, gdzie spoczywa nasz kciuk, znalazły się dwa dodatkowe przyciski i boczne kółko. To ostatnie potwierdza, że MX Master to sprzęt wielofunkcyjny, do codziennej obsługi komputera. Będąc przy kółkach: główne wyposażono w wygodny przełącznik szybkości przewijania (kolejne rozwiązanie znane z wielu produktów Logi). Dzięki obecności dodatkowego kółka, w głównym zrezygnowano z mechanizmu wychylania, który był dla wielu użytkowników piętą achillesową MX Performance.

new -logitech-mx-master-3

Jak wspomniałem, MX Master to urządzenie eleganckie. Całość jest utrzymana w barwie czarnej, choć niektóre elementy obudowy przebłyskują delikatnie metalicznym, bardzo ciemnym złotem. Nie da się tego stwierdzić po krótkim użytkowaniu, ale doświadczenie podpowiada, że wszystkie drogie modele myszy od Logi doskonale wytrzymują próbę czasu, bo wykonane są z wytrzymałych materiałów. W zasadzie można to uznać za pewien problem dla producenta – użytkownicy ich sprzętu nie wymieniają go zbyt często na nowszy… Na MX Master widnieje jeszcze stare logo „Logitech”, więc nabywcy tej myszy nieprędko oswoją się z nowym logotypem „Logi”…

new -logitech-mx-master-4

Wszystkie przyciski możemy dowolnie przeprogramować w aplikacji dostarczonej przez Logi. Co ciekawe, najwięcej na tym skorzystają posiadacze sprzętu Apple, bo jako makra w MX Master wygodnie zaszyją sobie niektóre funkcje obsługi systemu operacyjnego, jak na przykład szybkie przełączanie okien.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 5/5
Wykonanie: 5/5
Funkcje: 4/5
Stosunek ceny do jakości: 4/5
Ogólnie: 4.5/5

PODSUMOWANIE:

Choć nie jest to mysz dla zawodowców, to dla wielu graczy niedzielnych może być dobrym wyborem. Głównie ze względu na ergonomię i trwałość. Przy okazji zaś obsłuży dodatkowe urządzenia, nawet jeśli używać jej będziemy na dowolnej powierzchni, bez podkładki

Komentarze