steelseries_apex_m500_test_gildia_ggk

Test klawiatury SteelSeries Apex M500

Plusy:
+ klasyczny design i standardowy układ klawiszy
+ stosunkowo cicha kultura pracy
+ solidna konstrukcja - wzmocnienie metalową płytą/50 mln kliknięć
+ N-Key Rollover
+ wysoka jakość wykonania
+ możliwości zarządzania kablem

Minusy:
- brak portów USB


Jakiś czas temu duński producent sprzętu dla graczy poszerzył swoją ofertę profesjonalnych klawiatur o niezwykle ciekawy model Apex M500. Urządzenie odróżniające się zasadniczo wyglądem od innych dostępnych w tym segmencie marki SteelSeries, jednak według mnie tak bardzo potrzebnym i trafiającym w niszę klientów lubujących się w rozwiązaniach eleganckich i minimalistycznych, ale i bezkompromisowych.

Pierwsze, co rzuca się w oczy po otwarciu pudełka, to bardzo znajomy design klawiatury, niemniej pomimo pewnego minimalizmu mnie osobiście bardzo przypadł on do gustu. W dzisiejszych czasach wiele klawiatur dla graczy posiada kilka, lub nawet kilkanaście, dodatkowych klawiszy, np. makr, co w połączeniu z odejściem od klasycznych układów rozmieszczenia powoduje, że przesiadka na nowy sprzęt może wiązać się z koniecznością zmiany przyzwyczajeń. W przypadku Steelseries Apex M500 taki „problem” nie występuje i od razu po podłączeniu mamy wrażenie że korzystamy z naprawdę profesjonalnego urządzenia o dobrze znanym nam układzie, przesiadka ze „zwykłej” klawiatury jest praktycznie bezbolesna i po kilku minutach praca na niej staje się przyjemna i naturalna.

steelseries_apex_m500_1

Wygląd/Design

Klawiatura wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego w kolorze czarnym, projekt jest bardzo minimalistyczny przywodząc na myśl doskonale znane podstawowe konstrukcje, niemniej dzięki jakości wykonania stanowczo się na ich tle wyróżnia. Na lewym boku oraz nad sekcją numeryczną znalazło się miejsce na logo producenta. Apex M500 jest konstrukcją o wysokim profilu, nie posiada żadnych dodatkowych, czy odbiegających od standardowego rozkładu, przycisków makr czy też przycisków multimedialnych (aczkolwiek funkcje multimedialne są dostępne poprzez kombinację klawiszy), z drugiej strony nie ma powodu, aby sprzęt przeznaczony do profesjonalnych rozgrywek e-sportowych takowe posiadał, przez co nie rozpatruję tego jako jakąkolwiek wadę, a w moim osobistym odczuciu jest to nawet zaleta.

steelseries_apex_m500_2

Po pierwszym podłączeniu zostajemy powitani przyjemnym niebieskim światłem, dzięki diodom LED zamontowanym pod każdym klawiszem, którego natężenie oraz zachowanie możemy kontrolować za pomocą oprogramowania SteelSeries Engine 3. Producent pokusił się o zastosowanie rozwiązania umożliwiającego ułożenie kabla klawiatury w trzech różnych pozycjach przy zakończeniu bryły urządzenia, dzięki czemu organizacja dość długiego przewodu nie powinna przysporzyć nam na biurku niepotrzebnego chaosu. Klawiatura posiada spisujące się świetnie podkładki antypoślizgowe, należy również wspomnieć o możliwości regulacji wysokości przez rozkładane stopki. Reasumując klawiatura prezentuje się bardzo profesjonalnie i elegancko sprawiając wrażenie konstrukcji kompletnej bez zbędnych dodatków.

Klawisze

Zastosowane tutaj przełączniki Cherry MX Red mają skok wysokości 4 mm, a faktyczna głębokość rejestracji umieszczona jest w połowie tej wartości. Warto również wspomnieć o gwarantowanej przez producenta przełączników ilości 50 milionów kliknięć, co w połączeniu z bardzo solidną konstrukcją stawia klawiaturę w rzędzie z najbardziej wytrzymałymi urządzeniami. Spośród wszystkich przełączników Cherry MX wersja czerwona cechuje się najmniejszą siłą konieczną do rejestracji naciśnięcia, przez co rozpatrywana jest jako odrobinę mniej nadająca się do pisania. Osobiście nie uświadczyłem większych niedogodności podczas przyzwyczajania się. Powiem nawet więcej: po dosłownie kilku minutach pisanie bez patrzenia i błędów nie sprawiało mi najmniejszego problemu. W tej kwestii producent osiągnął pewien złoty środek między niezawodnością profesjonalnych klawiatur dla graczy oraz użytecznością podczas codziennej pracy z komputerem.

Oprogramowanie/Funkcje

Steelseries Apex M500 współpracuje z oprogramowaniem Steel Engine 3, które wspiera niemal wszystkie akcesoria SteelSeries: myszki, klawiatury, słuchawki, itp., dzięki czemu możemy dokonać modyfikacji w wyglądzie oświetlenia, jak i poszczególnych funkcjach klawiatury.

steelseries_apex_m500_3

steelseries_apex_m500_4

Producent oddał nam możliwość ustawienia 3 różnych poziomów natężenia oświetlenia LED, oraz sposób jego zachowania między stałym i kontrolowanym pod względem czasowym, a także migającym i zanikającym oświetleniem. Każdy przycisk może otrzymać dodatkową opcję i na pierwszy rzut oka sama ilość tych możliwości jest dość przytłaczająca. Do tego dochodzi edytor makr, którego użyteczność jest jedynie poprawna, oraz możliwość tworzenia nieograniczonej ilości spersonalizowanych konfiguracji dla osobnych aplikacji uruchamianych automatycznie po wykryciu uruchomienia danego oprogramowania. Pomimo braku dedykowanych przycisków multimedialnych, klawiatura posiada zaprogramowaną możliwość kontroli głośności i odtwarzania multimediów oraz jasności oświetlenia klawiszy za pomocą kombinacji przycisku funkcyjnego „SteelSeries Button” znajdującego się w miejscu prawego przycisku Windows oraz jednego z przycisków F5 – F12.

steelseries_apex_m500_5

Użytkowanie

Test klawiatury w grach FPS wypadł fantastycznie: nie ma się do czego przyczepić. Na sprzęcie można polegać praktycznie w każdej sytuacji. Każde przyciśnięcie klawisza zostało poprawnie zarejestrowane, a funkcja N-Key Rollover zapewnia, że klawiatura nie zablokuje się przy wciśnięciu większej ilości przycisków jednocześnie, w tym wypadku jednoczesnej rejestracji podlegają wszystkie dostępne klawisze – co jest oczywiście pewnym wymogiem dla sprzętu z tej półki, niemniej warto o tym wspomnieć. Grając na Apex M500 czuć, że ma się do czynienia ze sprzętem przeznaczonym dla profesjonalistów, ale nie tylko oni powinni docenić jakość wykonania i doznania płynące z eksploatacji tej konstrukcji. We wszystkie testowane przeze mnie gry (Doom, Quake Live, Shadow Warrior 2, MGS 5 TPP) grało się wyśmienicie. W codziennym użytkowaniu klawiatura również spisuje się na medal: pisanie nie wymaga poświęcania czasu na przyzwyczajanie się do rozmieszczenia klawiszy, a sama ich głośność jest na bardzo przyzwoitym poziomie i ani razu nie wywoływała u mnie dyskomfortu. Możliwość wykorzystania makr sprawia, że Apex M500 pomimo swojego e-sportowego przeznaczenia sprawdzi się świetnie praktycznie w każdych warunkach. Jedynym minusem w kwestii użyteczności jest brak dyskretnego portu USB umieszczonego na samej klawiaturze – przy tej cenie powinien on zostać zintegrowany.

steelseries_apex_m500_6

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 5/5
Wykonanie: 5/5
Funkcje: 4.5/5
Stosunek ceny do jakości: 5/5
Ogólnie: 5/5

PODSUMOWANIE:

Od pierwszej chwili klawiatura zaskakuje i to jedynie pozytywnie, ponieważ brak portu USB jako minus niknie przy wszystkim, co Steelseries Apex M500 ma do zaoferowania. Minimalistyczny design trafia w moje gusta, klawiatura na biurku prezentuje się elegancko, a dzięki oświetleniu przykuwa uwagę i wygląda bardzo interesująco. Solidność wykonania zapewnia długą żywotność sprzętu, a możliwość szerokiej konfiguracji - pełne dostosowanie do własnych wymogów. Jest to sprzęt godny polecenia zarówno grupie profesjonalnych graczy e-sportowych, jak i tych trochę mniej profesjonalnych, niemniej liczących na najwyższą jakość wykonania oraz niezawodność. W tej cenie jest to wyśmienity produkt, który sprawdzi się zarówno na polu boju, jak i w codziennej prozie użytkowania komputera.

Komentarze