test -fritz!

Test Fritz!Box 6840 LTE, Fritz!WLAN Repeater 1750E i Fritz!Fon C4

Plusy:
+ możliwość rozbudowy systemu
+ bardzo udana słuchawka DECT
+ silny sygnał z repeatera

Minusy:
- jakość wykonania nie wzbudza zaufania
- amortyzacja ceny dopiero przy kompleksowym systemie


Do testów otrzymaliśmy trzy urządzenia firmy AVM: Fritz!Box 6840 LTE, Fritz!WLAN Repeater 1750E i Fritz!Fon C4.  Router Fritz!Box 6840 LTE jest obecny w Polsce od ponad pół roku, wzmacniacz sieciowy Fritz!WLAN Repeater 1750E to nieco starsze, ale wciąż najpotężniejsze z tego typu urządzeń w ofercie firmy, a telefon Fritz!Fon C4 to nowiutki model, dopiero zdobywający rynek. Tak czy inaczej, całość współdziałała ze sobą doskonale – w takim celu firma AVM tworzy serię Fritz!, rozbudowując ją o coraz więcej elementów.

Warto na samym początku zaznaczyć: jeśli szukacie prostych, niedrogich rozwiązań, produkty AVM niestety nie będą dla was przez cenę. W cenie zawarte są funkcje, które wykorzysta się tylko wtedy, gdy postawimy na Fritz! jako na kompleksowe rozwiązanie dla całego domu czy biura. Z każdym kolejnym elementem układanki zyskujemy coraz więcej. Podobnie sam telefon nie wygra konkurencji cenowej z wieloma innymi opartymi o technologię DECT, bo jego zadaniem jest współpraca z innymi urządzeniami z serii i częściowe zarządzanie nimi. W zasadzie tylko repeater broni się jako samodzielny zakup – ale po co on komu, jeśli nie planuje się zintegrowanej sieci domowej…

new -Fritz!Box-6840-LTE

Kolejnym problemem zestawu opartego o Fritz!Box 6840 LTE jest dość wczesne wprowadzenie go przez AVM na polski rynek. W każdym razie wcześniejsze, niż wprowadzenie przez lokalnych operatorów sensownych ofert na Internet stacjonarny oparty na LTE. Żadna z aktualnie dostępnych opcji nie ma szans być dla graczy konkurencyjna względem rozwiązań kablowych rozmaitego rodzaju. W dużych aglomeracjach operatorzy kablówki prześcigają sie w ofertach szerokopasmowych łącz, a na prowincji LTE nie działa, lub działa słabo ze względu na odległość od stacji bazowych. Ponieważ jednak polscy operatorzy zaczynają oferować Fritz!Box 6840 LTE w pakietach ze swymi usługami, warto chyba wiedzieć, czym jest to urządzenie i co warto do niego podłączyć.

new -Fritz!Box-6840-LTE-1

Po pierwsze Fritz!Box 6840 LTE to nie tylko router, ale również stacja bazowa dla maksymalnie sześciu słuchawek DECT, a tym samym coś w stylu centralki telefonicznej, oraz centrum zarządzania mnóstwem peryferii. Choć posiada trzy anteny, tylko jedna z nich obsługuje WiFi, pozostałe odpowiedzialne są za LTE. Owa środkowa antena nie jest zbyt wielka, ale wystarcza do średnich rozmiarów domu jednorodzinnego i całkiem sporego mieszkania. Jeśli zasięgu nam nie wystarcza, sięgamy po Fritz!WLAN Repeater 1750E – wyświetlacz sam nam podpowie, gdzie wzmacniacz sieciowy zadziała najlepiej. Co więcej, ten sam wzmacniacz, dzięki gigabitowemu portowi LAN pozwoli podłączyć do domowej sieci jakieś urządzenie nie posiadające funkcji pracy bezprzewodowej.

Jako sam router Fritz!Box 6840 LTE sprawdza się dobrze, bez trudu zapewni dobry i stabilny zasięg sieci nawet w sporym mieszkaniu. Przewidziano go do rozbudowanej sieci, więc dobrze znosi nawet spore obciążenie ruchem generowanym przez liczne korzystające z niego urządzenia. Trzeba zaznaczyć, iż przy okazji generuje nawet więcej ciepła niż większość podobnych urządzeń – warto o tym pamiętać, planując jego umiejscowienie. Dysponuje czterema gigabitowymi portami LAN, portem dla telefonu analogowego, portem USB 2.0 i gniazdem na kartę SIM LTE. Bardzo podstawowy zestaw, ale należy pamiętać, że ideą serii Fritz! jest rozszerzanie sieci poprzez kolejne urządzenia. Nic więc dziwnego, że serce systemu nie jest olbrzymim kombajnem… Dodając kolejne elementy możemy zbudować bardzo porządną, zintegrowaną sieć obejmująca wszelkie nasze urządzenia, dającą osobny dostęp dla gości – ba, wdrożyć nawet rozwiązania spod znaku inteligentnego domu.

Testowana przez nas słuchawka Fritz!Fon C4 to bardzo udane urządzenie, mogące konkurować z większością aparatów DECT. Na dodatek słuchawki te pozwalają zarządzać kolejnym gadżetem z serii, czyli inteligentnymi gniazdkami. Swoją drogą słuchawka nieco odróżnia się od reszty serii wzornictwem, ale jest to wyróżnienie na plus. Co by bowiem nie mówić o całości systemu Fritz!, to optycznie nie każdemu przypadnie on do gustu. Plastikowe, szaro-czerwone urządzenia kojarzą się raczej z tanimi chińskimi zabawkami, niż zaawansowanym rozwiązaniem technologicznym spod znaku inteligentnego domu. Nie testowaliśmy sprzętu na tyle długo i agresywnie, by to sprawdzić, ale nie wygląda na bardzo wytrzymały.

new -Fritz!WLAN-Repeater-175

Niezbyt poważne wzornictwo i aura zabawkowości pojawia się także na poziomie interfejsu sieciowego. owszem, jest dość wygodny i oferuje sporo funkcji, ale zarazem robi wrażenie tworzonego gdzieś na przełomie wieków. Za to od jakiegoś czasu obsługuje język polski i – to chyba kluczowe – aktualizuje sie automatycznie, bez konieczności wykonywania skomplikowanych działań. Ogólnie prostota obsługi i łatwy dostęp do aktualizacji firmware to spora zaleta serii Fritz! Dzięki temu nie trzeba być technologicznym geniuszem, by wdrożyć u siebie w domu kompleksowe rozwiązania.

new -Fritz!Fon-C4

Tak czy inaczej, dla gracza który szuka tylko i wyłącznie routera do grania Fritz!Box 6840 LTE i/czy wzmacniacza sieciowego – taki zestaw będzie mało atrakcyjny przez cenę. Warto jednak o nich pamiętać przy planach kompleksowej zmiany podejścia do sieci i zarządzania energią w domu. Telefony działające w standardzie VOIP (a opisywany komplet urządzeń na to pozwala) mogą bardzo odciążyć domowy budżet. Zwłaszcza, gdy usługi LTE zejdą cenowo do rozsądnego poziomu.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 3.5/5
Wykonanie: 4.5/5
Funkcje: 5/5
Stosunek ceny do jakości: 3/5
Ogólnie: 4/5

PODSUMOWANIE:

Warto rozważyć zastosowanie systemu Fritz! wraz z ofertą na internet LTE, gdy takowa sensowna się pojawi. Pojedynczo każde z tych urządzeń jest zbyt drogie w porównaniu z konkurencją, dopiero w dużym zestawie nadrabiają koszta funkcjonalnością.

Komentarze