nec

NEC MultiSync EA275UHD – test monitora UltraHD

Plusy:
+ Dotykowy panel OSD
+ Czarny, matowy kolor
+ Dostępny program ColorTuned
+ 5 lat gwarancji
+ Odzwierciedlenie barw

Minusy:
- cena
- poziom czerni jak na cenę monitora mógłby być trochę większy


Byłem bardzo podekscytowany dostając do testów potwora jakim jest monitor NEC MultiSync EA275UHD. Czy ów potwór przestraszył mnie i uciekłem czy może okazał się najlepszym testem w tym roku?

Tydzień temu dostałem do testów od Nec Display Solution ich flagowy model Monitora. Nie będzie to test typowego sprzętu dla graczy ani typowego produktu „gamingowego” gdyż NEC w swojej ofercie takich produktów nie posiada. Ale wspominam o tym nie bez powodu. W ostatnim miesiącu wiele razy zdarzyło mi się dostać do swoich rąk sprzęt, który piętnował w swojej nazwie Gaming czy ProGaming a takim sprzętem wcale nie był. Nawet popadałem już w chwile zwątpienia jak bardzo rynek potrafił się zepsuć i jak ta nazwa jest wykorzystywana. A zastanawialiście się kiedyś czym dzisiaj jest produkt gamingowy? Przyznam się wam szczerze, że ja do tej pory nie, a bynajmniej nie w dużym stopniu. Żyjemy w czasach gdzie znaczącym staję się być „gamingowym”, gdzie to koszulka e-sportowca wyznacza nam najlepsze marki lub produkty.

20161130_104338

Ale pytaniem jest jaki właściwie produkt może uważać się za gamingowy? Do tej pory sądziłem, że produkty takiej „marki” oznaczają świetne wykonanie, wykorzystane materiały są najwyższej jakości a wygląd produktu przyprawia nas o dreszczyk emocji kiedy to już widzimy go u siebie w domu. Oczywiście taki produkt okazywał się też być kosztowny ale każdy z nas miał pewność, że to bardzo dobra inwestycja na lata. Ufff ale na marudziłem – to teraz finał. MultiSync EA275UHD to zdecydowanie produkt mogący wejść w rynek gamingowy i zrobić niemały szum. Niestety Nec Display Solution tak nie uwarzą, a szkoda bo monitor mógłby konkurować z innymi, konkurencyjnymi modelami i wygrywać. A dlaczego to o tym już dalej.

20161130_104946

EA275UHD to 27 calowy monitor wyposażony w matrycę IPS z podświetleniem WLED o doskonałych parametrach, zapewniający najwyższą dostępną rozdzielczość 4K UHD (3840 x 2160) z dokładnym odwzorowaniem barw. Znajdziemy tutaj kontrast na poziomie 1000:1, jasność 350 cd/m2 oraz opóźnienie 5 milisekund. Wrażenie robi też gęstość pikseli wynosząca 164PPI.  Całości zabrakło mi jedynie większej częstotliwości odświeżania. Niestety wartość 60HZ, którą oferuję monitor jest przy tej cenie zdecydowanie minusem ale… tuż obok NECa miałem monitor oferujący taką częstotliwość i różnicą jaką miałem okazję wypatrzeć podczas grania czy oglądania filmów była bardzo znikoma.

20161208_072643

Monitor obsługuje komunikację za pomocą złączy HDMI i DisplayPort (UDH przy 60 Hz) oraz za pomocą wejścia DVI, dzięki czemu sprawdza się w wielu zastosowaniach o krytycznym znaczeniu, w których konieczna jest wysoka szczegółowość, dokładność i szczególna jakość wyświetlanego obrazu. Oczywiście poza portami wejścia obrazu, znajdziemy tutaj gniazdo USB oraz wyjście dźwięku portem jack 3,5mm. Pełna regulacja wysokości (130 mm) wraz z możliwością zmiany orientacji ekranu (pivot), pochylenia (tilt) i obrotu w poziomie (swivel) pozwalają na doskonałe dostosowanie monitora do ergonomicznych wymagań użytkownika.

Monitor posiada bardzo bogate możliwości konfiguracji swoich barw, naświetlenia oraz regulacji kontrastu. Do wszystkiego otrzymujemy dostęp poprzez menu OSD, sterowane strefami dotykowymi na obudowie monitora. Na początku trochę mnie zmartwił brak przycisków mechanicznych gdyż bałem się, że za każdym razem będę przez przypadek coś włączał lub sama strefa dotykowa będzie się wyróżniać na obudowie – ale tak się nie stało. Całość jest świetnie ubrana i dopasowana tak by nam nie przeszkadzało. To dowód jak wielką wagę NEC przykłada na jakość wykonania.

20161208_072822

Dodatkowo do monitora dostajemy możliwość pobrania ze strony producenta oprogramowania NaViSet Administrator 2, dzięki któremu możemy z łatwością zarządzać wszystkimi podłączonymi monitorami do naszego PCta. Monitor EA275UHD jest także objęty specjalną akcją ColorTuned. Co to oznacza? Każdy monitor w ofercie ColorTuned to dodatkowe korzyści:

  1. Wykonana przez eksperta sprzętowa kalibracja monitora, potwierdzona dołączonym do monitora certyfikatem.
    Parametry kalibracji: punkt bieli D65 (6500K), gamma 2,2 jasność 80cd/m²
  2. Wzornik barwny do oceny wizualnej kalibracji.
  3. Oprogramowanie do samodzielnej kalibracji NEC SpectraViewII (NEC-SV2-LIC-USB),
  4. Rozszerzena gwarancja do 5 lat (standardowo monitory są objęte 3-letnią gwarancją).

Inne monitory NEC objęte akcją Color Tuned: NEC EA234WMi, NEC EA244WMi, NEC EA245WMi, NEC EA275WMi, NEC EA305WMi, NEC EA244UHD

ea-colortuned

Na koniec nawiąże do początku mojego tekstu. Gdyby monitor został ubrany w, powiedzmy, czerwone lub zielone elementy ozdobne, gdyby trafił w ręce jakiegoś projektanta to każdy z was byłby zachwycony i nie powiedziałby złego słowa. Podczas wszystkich testów tylko tego jednego nie potrafiłem zrozumieć – dlaczego NEC nie zainwestował w przypadku tego monitora o elementy wyróżniające go na tle innych modeli tego producenta? Tego nie wiem ale za to jestem pewien, że gdy zabierzemy innym monitorom gamingowym na rynku wszystkie elementy powodujące „wpadanie” w oko to chowały by się przed NECiem.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 5/5
Wykonanie: 5/5
Funkcje: 4.5/5
Stosunek ceny do jakości: 3/5
Ogólnie: 4.5/5

PODSUMOWANIE:

Chodź monitor EA275UHD nie jest produktem gamingowym (wg producenta) to ja osobiście sądzę, że takim powinien być. Aż strach pomyśleć co by było gdyby taki monitor NEC zrobił. Ja będę czekał na taki model i mam pewność, że się nie zawiodę. Jakość wykonania oceniam na mocny celujący, Wyświetlany obraz jest bardzo dobrej jakości a jedynym mankamentem modelu jest jego cena. Aktualnie monitor kosztuje około 4500 zł ale jeżeli tylko cena spadnie w okolicach 3000 tysięcy to zdecydowanie znajdzie się on u mnie na biurku. Bardzo polecam.

"Stay a while, and listen" - Deckard Cain

Komentarze