feat -Fritz!-Mesh-Set

Fritz! Mesh Set – test

Plusy:
- Szeroki wachlarz opcji
- Solidny sygnał
- Możliwość stworzenia mesch Wi-Fi
- Wiele opcji rozbudowy zestawu
- Przejrzysty FRITZ!OS 7
- Nietuzinkowy wygląd i dobre wykonanie

Minusy:
- Cena


Ładnych parę lat minęło, odkąd mieliśmy okazję testować sprzęt sieciowy marki FRITZ!, należącej do niemieckiego koncernu AVM. Dlatego może warto na początku przypomnieć, co jest specyficznego w ich produktach. AVM koncentruje się na rozwiązaniach kompleksowych, ale składających się ze współpracujących ze sobą elementów, dostępnych również pojedynczo. Za tą gotowość do współpracy poszczególnych elementów płacimy nieco więcej, ale dzięki temu możemy bez trudu stworzyć dowolną sieć dla domu czy małego biura, nie martwiąc się o kompatybilność.

test -Fritz!-Mesh-Set-3

Najbardziej złożone rozwiązania firmowanych kilkoma markami FRITZ! nie są raczej czymś, co potrzebne jest graczom, o ile nie planują totalnej rewolucji i postawienia na “inteligentny dom”. O graczy należy jednak dbać, bo są solidnymi konsumentami – i chyba z taką myślą powstał zestaw FRITZ! MESH Set AVM FRITZ!Box 7530 + FRITZ!Repeater 1200, który otrzymaliśmy do testów. To dość prosty komplet, zawierający router i wzmacniacz WLAN. To zestaw, który wygodnie pokryje siecią typowe mieszkanie, albo nieduży dom jednorodzinny. W tym drugim wypadku wzmacniacz zapewne powędruje na piętro, co nieco zmniejszy funkcjonalność systemu Mesh Wi-Fi, z myślą o którym zestaw stworzono.

test -Fritz!-Mesh-Set-4

Sam router FRITZ!Box 7530 poradzi sobie spokojnie z kilkupokojowym mieszkaniem, sygnał jest wystarczająco silny. Dodanie do zestawu FRITZ!Repeater 1200 ma w założeniu pozwolić nam na pełniejsze pokrycie wszystkich pomieszczeń – na tym właśnie polega idea systemów Mesh Wi-Fi. Wykorzystywane w domu urządzenia mobilne płynnie przełączają się pomiędzy źródłami sygnału, by zawsze zasięg w nich był optymalny. Z punktu widzenia gracza jest to ciut mniej ważne, ale posiadanie wzmacniacza może zakończyć dylematy, czy mocniejszy sygnał ma być przy pececie w pokoju, czy przy konsoli podpiętej do telewizora w salonie.

test -Fritz!-Mesh-Set-6

FRITZ!Box 7530 to urządzenie wielofunkcyjne. Router, modem VDSL/ADSL, centrala dla prostego systemu inteligentnego domu, centralka telefoniczna… może nawet koordynować działanie telefonów jako budzików. Oczywiście ma to wpływ na cenę urządzenia, więc zawsze warto się zastanowić ile z tych funkcji wykorzystamy. Z drugiej strony mając już owo serce przyszłego systemu, można z czasem dokupywać elementy, które krok po kroku zamienią mieszkanie w “inteligentny dom”. Od strony wzornictwa jest to lekka ewolucja w stosunku do modeli sprzed lat, ale dalej wszystko opiera się na dwóch “znakach firmowych” marki FRITZ!: zaokrąglonych retrofuturystycznych kształtach oraz kontraście bieli i czerwieni. Wykonanie jest solidne, z czego zresztą firma AVM jest znana, elementy precyzyjnie spasowane.

test -Fritz!-Mesh-Set-5

Jako router bezprzewodowy FRITZ!Box 7530 pracuje w standardach 802.11n i 802.11ac, oferując odpowiednio transfer danych 400 Mbit/s i 866 Mbit/s. Oczywiście jest urządzeniem dwuzakresowym, działającym w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Dysponuje również czterema gigabitowymi portami wyjściowymi LAN, portem USB i gniazdem telefonicznym. Znajdujący się w zestawie wzmacniacz FRITZ!Repeater 1200 oferuje dodatkowy port LAN, a jego możliwość Wi-Fi są identyczne z routerem. Skoro już o nim mowa, to jest prostą, sprawą kostką z centralnie umieszczoną wtyczką. Ze względu na rozmiary (80 x 80 x 37 mm) na pewno przesłoni bliźniacze gniazdko, czy kawałek listwy zasilającej.
Jedną z największych zalet sprzętu od AVM zawsze były przejrzyste ekrany konfiguracyjne w ich FRITZ!OS. FRITZ!Box 7530 korzysta z siódmej generacji oprogramowania, jego mniejszy kompan również, ale oczywiście skromniejszej wersji. Warto zaznaczyć, że podczas konfiguracji nie używamy żadnego generycznego hasła – na spodzie FRITZ!Box 7530 znajduje się unikatowe dla każdego egzemplarza. Miła dbałość o bezpieczeństwo użytkowników. Wszelkie funkcje podzielono na przejrzyste kategorie, do tego całość jest w języku polskim. Wśród licznych opcji dotyczących bezpieczeństwa jest na przykład możliwość skonfigurowania do 12 tuneli VPN IPSec.

test -Fritz!-Mesh-Set

Jak już zostało wspomniane, dla graczy ten zestaw to przede wszystkim porządny, trwały router, który wraz ze wzmacniaczem zapewnią wszelkim urządzeniom dostęp do domowej sieci o wysokiej przepustowości i solidnym poziomie zabezpieczeń. Przy okazji zaś być może pomogą w innych zadaniach, choćby dzięki możliwości rozbudowy o elementy “inteligentnego domu”, czy centralę telefoniczną z automatyczną sekretarką, wykorzystująca również technologię VoIP. Warto też zaznaczyć, że choć budowa sieci w oparciu o rozwiązania FRITZ! Da najlepsze efekty, to oba urządzenia z zestawu bez trudu współpracują ze sprzętem wielu innych producentów.

test -Fritz!-Mesh-Set-1

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4/5
Wykonanie: 5/5
Funkcje: 5/5
Stosunek ceny do jakości: 4/5
Ogólnie: 4/5

PODSUMOWANIE:

Kawał solidnego sprzętu do zbudowania wydajnej sieci mesh Wi-Fi, ale też i za solidną cenę 750 złotych.

Komentarze