test -Sound-Blaster-X-kratos-S5

Creative Sound Blaster X Kratos S5 – test

Plusy:
+ drewniane obudowy
+ świetny dźwięk w grach
+ rozsądna moc znamionowa

Minusy:
- regulacja subwoofera to kpina


Wbrew cyferce w nazwie, Creative Sound Blaster X Kratos S5 to nie zestaw głośników 5.1, lecz 2.1 z emulacją 7.1. Trochę to skomplikowane, już wyjaśniam.

test -Sound-Blaster-X-kratos-S5-1

Prawie dokładnie kwartał minął, odkąd testowałem zestaw głośników 2.1 Creative Sound Blaster X Kratos S3. Teraz trafił do mnie jego nieco silniejszy brat, czyli Creative Sound Blaster X Kratos S5. Ponieważ różnice pomiędzy nimi nie są wielkie, dotyczą mocy przetworników i ich rozmiaru (ale nie typu) oraz obecności pokładowej karty dźwiękowej i zainstalowanego podświetlenia, skoncentruję się tylko na nich. Polecam lekturę zalinkowanego artykułu, bo większość informacji w nim zawartych dotyczy również tego modelu. Zakres zastosowań również, z jednym małym zastrzeżeniem.

test -Sound-Blaster-X-kratos-S5-2

To zastrzeżenie dotyczy procesora dźwięku o częstotliwości próbkowania 14 bit/96 kHz, bo dzięki temu zestaw Creative Sound Blaster X Kratos S5 zdecydowanie lepiej nadaje się do zastosowania przy konsolach, albo przy komputerze złożonym jako tania maszyna HTPC (kino domowe). Kolejną różnicą jest moc zestawu – maksymalna to 120 Watt, czyli mniej więcej o 30% więcej niż w wypadku modelu S3. Siłą rzeczy mocniejszy brat jest też większy. Choćby dlatego, że zastosowano czterocalowe przetworniki (w wypadku subwoofera to 6,5 cala).

test -Sound-Blaster-X-kratos-S5-3

Ostatnią różnicą jest podświetlenie dwóch głównych głośników. W dolnej części obudowy znajdują się paski diod LED, obsługujące pełne spektrum barw, czyli 16.8 miliona. To system Aurora Reactive LED, który dostosowuje się do dynamiki dźwięku. Ponieważ na pokładzie Creative Sound Blaster X Kratos S5 znajduje się procesor dźwięku, na PC możemy wykorzystać cały potencjał firmowego oprogramowania Acoustic Engine w wersji Pro. Nie tylko dostajemy potężniejsze niż w wersji Lite narzędzia do korekcji, ale możemy też emulować dźwięk 7.1. Oczywiście to tylko namiastka prawdziwego dźwięku przestrzennego, ale na przykład w małych pomieszczeniach, gdzie nie sposób stworzyć pełnej klatki dźwiękowej, może to być bardzo cenne.

W sumie warto wspomnieć też o dodatkowej różnicy, czyli cenie. Creative Sound Blaster X Kratos S5 kosztuje o połowę więcej niż model S3. Przy PC z dobrą kartą dźwiękową, o ile nie chcemy emulować dźwięku 7.1, 30% wzrost mocy maksymalnej niekoniecznie jest wart tej ceny. Za to posiadacze konsol powinni wybrać ten model, bo jest dla nich bardziej opłacalny.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 5/5
Wykonanie: 4/5
Funkcje: 4/5
Stosunek ceny do jakości: 4/5
Ogólnie: 4/5

PODSUMOWANIE:

Do ciasnych pokoi z pecetem, albo do konsol. Drewniane obudowy robią swoje, a dźwięk w grach jest bardzo wyrazisty.

Komentarze