creative

Creative SBS E2500 – test głośników

Plusy:
+ dobra jakość dźwięku
+ wygląd
+ połączenie bezprzewodowe i przez kabel
+ tuner radia FM
+ złącze USB
+ cena

Minusy:
- wyświetlacz nie pokazuje godziny
- "pyknięcia" przy połączeniu na BT


Głośniki, to sprzęt nad którym od dawna się nie zastanawiałem. Większość czasu przy komputerze spędzam na słuchawkach. Do telewizora mam podłączone kino domowe, ale i tak raczej nie myślałbym o podłączaniu do niego „zwykłych” głośników 2.1. Do czasu, kiedy w moje ręce wpadł zestaw Creative E2500.

Creative E2500 to głośniki w systemie 2.1, a więc mamy duży subwoofer i dwa satelity. W zestawie znajdziemy też pilota, antenę FM i kabel audio 3,5mm – 3,5mm. Oryginalne opakowanie, to tradycyjne pudło z wizerunkiem sprzętu, który się w nim kryje.

IMG_0152

Zanim jednak wyjmę sprzęt z pudełka i zacznę pisać co i jak, garść technikaliów:

Wymiary:
Głośnik satelitarny: 90 x 75 x 130 mm
Subwoofer: 155 x 270 x 264 mm
Pilot na podczerwień: 115 x 37 x 18 mm
Długość kabla
Przewód zasilający: 1,2 m
Kabel audio 3,5 mm – 3,5 mm: 1,5m
Waga:
Głośniki satelitarne: 258g
Subwoofer: 2.15 kg
Moc wyjściowa
Całkowita moc układu: 30W, 7,5W RMS na kanał (2 kanał), Subwoofer: 15W RMS
Pasmo przenoszenia: 50–20,000 Hz
Konfiguracja systemu: 2.1
Stosunek sygnału do szumu (SNR): ≥ 75 dB
Bluetooth 5.0
Częstotliwość robocza Bluetooth: 2402–2480 MHz
Obsługiwane profile Bluetooth: AVRCP (zdalnie sterowana transmisja Bluetooth), A2DP (transmisja bezprzewodowa, stereo, Bluetooth)
Obsługiwane kodeki: SBC
Typ złącza: Bluetooth, Wejście Aux, Pamięć flash USB
Kolor: czarny

Po wyjęciu zestawu widać, że projektant zestawu się postarał. Głośniki wyglądają naprawdę elegancko. Czarna obudowa MDF, ciekawe wzornictwo, a nawet całkiem ładnie ułożone elementy funkcjonalne na głównym głośniku. To zdecydowanie sprzęt, którego nie będziemy się wstydzić czy to w salonie, czy we własnym pokoju.

IMG_0153

No dobra, czas to wszystko rozstawić. I tu mamy dwie możliwości.

Po pierwsze stare dobre wejście AUX. W zestawie jest kabel, więc można całość podłączyć do docelowego sprzętu przez odpowiednie złącze. Niewielkim problemem może tu być długość kabla, który mamy w pudełku. 1.5 metra to dość mało. Na szczęście nie jest on przymocowany na stałe do subwoofera, więc spokojnie można użyć innego, który jest dłuższy.

Natomiast druga opcja jest ciekawsza. Jeśli urządzenie, do którego chcecie podłączyć głośniki obsługuje BT5.0 możecie podłączyć się bezprzewodowo. Kiedy korzystacie z telefonu, to w momencie gdy ktoś do Was zadzwoni muzyka zostanie wyłączona. Nie musicie się też bać, że rozmowę będzie słychać w głośnikach. Po zakończeniu rozmowy muzyka nie poleci dalej sama, tylko trzeba „uruchomić” ponownie głośnik z telefonu.

IMG_0157

Ale Creative E2500 to nie tylko po prostu głośniki. Po pierwsze w jednostce centralnej mamy gniazdo USB, w które możemy wpiąć pendrive z nagraną muzyką i odtwarzać sobie własną play listę. Po drugie ma wbudowany analogowy tuner FM z automatycznym systemem wyszukiwania stacji radiowych. Antena jest na kablu, więc łatwiej złapać dobry sygnał.

Ostatnim użytkowym elementem zestawu, o którym wspomnę jest wyświetlacz z przyciskami. Znajdują się one na froncie subwoofera. Wyświetlacz jest spory, a informacje są w pomarańczowym kolorze, na tyle jasnym, żeby były dobrze widoczne, ale też na tyle stonowanym, aby nie wyglądały jak fajerwerki. Co ciekawe na wyświetlaczu pojawiają się różne informacje, oprócz jednej. Nie da się wyświetlić aktualnego czasu.

IMG_0156

Cztery przyciski obok wyświetlacza umożliwiają podstawowe sterowanie zestawem, jeśli padną nam baterie od pilota. Swoją drogą używanie pilota jest bardzo intuicyjne. Przyciski są tam gdzie się ich spodziewamy na pilocie i robią to, co robić powinny.

No i fajnie, ale co z dźwiękiem? Mamy dwa satelity o mocy 7,5W i subwoofer o mocy 15W. Jakość dźwięku jest naprawdę bardzo dobra. Dobre basy i czyste (jak na moje ucho) wysokie tony. Jest tylko jedna drobna rzecz. Jeśli podłączymy się do urządzenia przez Bluetooth, to momenty, kiedy nie ma dźwięku będą „okraszone” charakterystycznym „pyknięciem” z głośników. Nieco to irytujące.

FacebookGoogle+TwitterPinterestLinkedInBlogger Post

Wygląd: 4/5
Wykonanie: 4/5
Funkcje: 4/5
Stosunek ceny do jakości: 4/5
Ogólnie: 4/5

PODSUMOWANIE:

Eleganckie, funkcjonalne i z czystym dźwiękiem. Czego chcieć więcej? Nawet cena nie jest zbyt wysoka, bo głośniki Creative SBS E2500 można dostać już za 219 złotych. Drobne "problemy" jakie napotykamy w trakcie użytkowania, nie są czymś, co całkowicie niszczyło doświadczenie płynące z obcowania z tymi głośnikami. Mogę je spokojnie polecić jako głośniki do laptopa, czy osobne urządzenie do słuchania radia, Spotify z telefonu, czy playlisty z napędu USB.

Leciwy już człowiek. Rocznik 76, XX wieku. Niektórzy mówią, że trzeba już złomować, ale się nie daje. Ciągle działa, dzięki swoim najlepszym cechom charakteru, czyli złośliwości i wyjątkowej wredocie. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Córka Oliwia, urodzona na początku 1999, syn Gabriel urodzony na początku 2008 roku, żona Żaneta...nie powiem kiedy urodzona...w każdym razie ma 18 lat (wartość prawdziwa niezależnie od tego kiedy to czytacie :P).

Komentarze